MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A volt miniszterelnök a BBC rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy a június 23-án tartott népszavazás eredménye „katasztrófával ér fel”, hiszen a brit választók azóta sem kaptak teljes képet arról, hogy mi is az EU-tagság alternatívája és mi lesz pontosan Nagy-Britannia sorsa a kilépést követően.
A Brexit körülményeiről és gazdasági hatásairól már rengeteget írtunk, a korábbi cikkeinket itt olvashatod >>> |
Tony Blair szerint meg kell találni a módját, hogy az emberek kifejezhessék véleményüket, ha a Brexitet megalapozó tárgyalások eredményei olyan súlyos következményekkel járnának, és a választók meggondolnák magukat. Ebben az esetben pedig egy parlamenti választásnak, vagy akár egy új népszavazásnak is lenne realitása.
De mit szól ehhez a kormány?
A jelenleg kormányzó Konzervatív Párt ugyanakkor kizárja az újabb népszavazás lehetőségét. Theresa May miniszterelnök szerint a referendumon hozott döntésnek érvényt kell szerezni, nem szabad kísérleteket tenni arra, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon, sem arra, hogy "a hátsó ajtón keresztül valahogy" visszatérjen az unióba.
Eközben már elindultak a belső tárgyalások az Egyesült Királyságot alkotó három másik tagállammal. Theresa May korábban arra hivatkozott, hogy a Brexit szempontjából egységes egésznek kell tekinteni az Egyesült Királyságot, de mivel a háromból két tagállam is a bennmaradásra voksolt, a brit kormányfő tárgyalásra hívta Skócia, Wales és Észak-Írország vezetőit, hogy közös tárgyalási stratégiát alakíthassanak ki. A részleteket egy korábbi cikkünkben itt olvashatod >>>