Nyolchavi csúcsra emelkedett márciusban a Németország szolgáltató szektorának és feldolgozóiparának gazdasági teljesítményét együttesen mérő összetett beszerzésimenedzser-index (BMI) - közölte kedden a londoni Markit gazdasági kutató intézet az előzetes adatok alapján.
Az összetett BMI 55,3 pontra emelkedett a februári 53,8 pontról. Oliver Kolodseike, a Markit közgazdásza, a jelentés szerzője az adatokhoz fűzött magyarázatában kiemelte: márciusban tovább javultak a németországi magánszektor növekedési kilátásai, tavaly nyár óta a legnagyobb mértékben bővült a kibocsátás és az új megrendelések állománya. A márciusi erősebb növekedés részben a javuló gazdasági környezetnek, valamint a hazai és külföldi kereslet erősödésének köszönhető.
Kínában baj van
Tizenegy havi mélypontra süllyedt a kínai feldolgozóipari szektor teljesítménye márciusban az HSBC bank felmérése szerint. Ez további aggodalmakat kelt a világ második legnagyobb gazdaságának növekedését illetően, és valószínűleg újabb érveket szolgáltat a növekedést támogató intézkedéseket szorgalmazók hadának.
Az előzetes adatok szerint márciusban 49,2 pontra csökkent a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a februári 50,7 pontról. Ennél alacsonyabb szintet tavaly áprilisban mértek, akkor 48,1 ponton állt a mutató. Elemzők 50,5 pontra számítottak márciusra.
Gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtva Kína vezetői most azt hirdetik, nem baj, hogy lassul a gazdasági növekedés, amíg a munkaerőpiac ellenálló marad, azaz munkát tudnak biztosítani a lakosságnak. Egyes elemzők szerint azonban az idei első negyedévben a gazdasági növekedés nem fogja elérni a kormány által egész éves célnak kitűzött 7 százalékot, amelyet a foglalkoztatás stabilitását biztosító szintnek tekintenek széles körben.