A felmérés szerint a magyar 24-55 éves korosztály (generációra való tekintet nélkül) sokkal inkább beszélget akár a legbelsőbb magánéleti problémáiról is, mint arról, hogy milyen megtakarításban gondolkozik. A válaszadók jelentős része (57%) beszél ismerőseivel például arról, hogy kinek van valamilyen krónikus betegsége, hogy ki nem talál párt (47%) vagy épp kinek van súlyos betegsége a családban. Még a párkapcsolati válságokról is inkább beszélünk egymással (34%), mint arról, hogy ki takarékoskodik nyugdíjas éveire (30%). 76 százalék például egyáltalán nem osztja meg ismerőseivel, milyen típusú megtakarításai vannak.
Érdekes módon még az olyan egyéb pénzügyeinkről is sokkal könnyebben nyílunk meg ismerőseinknek, mint hogy mennyi a fizetésünk, vagy hogy milyen cafeteriát kapunk. A leginkább tabu témát az jelenti, hogy pontosan mennyi megtakarításunk van, ennél még arról is szívesebben osztunk meg információt a környezetünkkel, hogy mennyi banki hitelünk van.
„Fontos, hogy egészséges egyensúlyt találjunk abban, hogy mennyit beszélgetünk anyagi kérdésekről a családban és a barátokkal. Jelenleg nagyon ritkán hozzuk fel ezt a témát, pedig így tudjuk leginkább segíteni egymást és gyermekeinket is a pénzügyi tudatosság fejlesztésében, a céljaink eléréséhez szükséges információk megismerésében és a pénzügyi biztonságunk megteremtésében” – emelte ki Czene Árpád, az NN Biztosító termékfejlesztési vezetője.
A Privatbankár - az Mfor.hu közreműködésével és a Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány támogatásával – 2019-ben is megrendezi Pénzügyi Tudatosság DiákFórum elnevezésű rendezvényét. Az egyetemisták és gimnazisták 4 vidéki helyszínen (Eger, Miskolc, Debrecen, Szeged) szakértő előadók segítségével ismerkedhetnek a pénzügyek és a pénzügyi tudatosság legfontosabb kérdéseivelt. Az idei évben a befektetésekkel kapcsolatos tudatosság is a program részét képezi - a rendezvényeken a diákok és a padagógusok ingyenesen vehetnek részt. Részletek és jelentkezés: penzforum.hu >> |
A családnak hiszünk a legjobban, pedig alig kerül szóba a téma
A legfontosabb információforrást ezen a téren nem meglepő módon a család jelenti a kutatás szerint: a megkérdezettek 40 százaléka közvetlen családtagjainak véleményére ad leginkább megtakarítási kérdésekben. Emellett a hivatásos tanácsadók és barátok meglátásai nyomnak legtöbbet a latba.
Ezzel szemben a 24-55 évesek többsége úgy érzi, szülei nem fektettek elég hangsúlyt a pénzkezelés tudnivalóinak átadására. Több mint egyharmaduk szerint a családban nem is foglalkoztak ezzel, továbbá minden ötödik válaszadó mondta, hogy több időt és energiát kellett volna erre fordítaniuk otthon.
A magyarok nagy része megtakarítási attitűdjeit tekintve továbbra is csak a mának él, ötből két ember pedig otthon tartja a megtakarított pénzét – derült ki egy friss felmérésből. Komoly ellentmondás van aközött, hogy rengetegen gondolják, idős korukra az állami nyugdíjból fognak megélni, mégis, ez az összeg kevés lesz a gondtalan élet biztosítására. A jövő abban viszont már biztatóbb képet sugall, hogy a magyar szülők egyre inkább felismerik a pénzügyi tudatosságra nevelés fontosságát. Részletek: Még mindig a párna alatt tartjuk a pénzünket >> |