A cég nyersanyagpiaci stábja azonban jelentősen lefelé korrigálta olajár-prognózisát, és új előrejelzése szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára 2016-ban 31,25 dollár lesz.
Átírták a számokat
A JP Morgan londoni elemzői ehhez igazították az orosz gazdaság idei teljesítményére szóló prognózisukat is, és most már 1,5 százalékos orosz GDP-visszaesést várnak 2016-ban.
A ház jövőre már növekedést vár, de szintén lassabb üteműt, mint eddig: felülvizsgált előrejelzése 2017-re 1,5 százalékos orosz GDP-bővülést valószínűsít a korábbi prognózisaiban szereplő 1,8 százalékos növekedés helyett.
A JP Morgan londoni elemzői szerint a jelenlegi olajár-folyamatok mellett az orosz államháztartás GDP-arányos hiánya elérheti a 6 százalékot az idén, ha a kormány nem tesz deficitcsökkentő lépéseket.
A cég szakértői szerint az ennyire alacsony olajárak mellett a gyenge rubel sem javítja jelentősen a költségvetés pozícióit, így az orosz kormánynak végül nagy valószínűséggel kemény lépéseket kell majd tennie.
A kiigazítás fő iránya rövid távon várhatóan a kiadások csökkentése lesz - ennek mértéke az idén a hazai össztermék arányában az egy százalékpontot is elérheti -, közép- és hosszú távon pedig adóemelés, illetve a nyugdíjkorhatár emelése is szükségessé válhat - jósolták felülvizsgált szerdai előrejelzésükben a JP Morgan londoni elemzői.
Alig nőnek jövőre
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői ugyancsak szerdán közzétett új prognózisukban közölték, hogy az idén 1,3 százalékos visszaesést várnak az orosz gazdaságban, és 2017-ben is mindössze 0,5 százalékos növekedéssel számolnak.
A ház saját GDP-követő számítási modellje alapján az orosz gazdaság éves szintre vetített pillanatnyi visszaesési üteme jelenleg 3,5-4 százalék között lehet.
A Capital Economics londoni elemzői közölték: az általuk várt olajár-folyamatok alapján úgy számolnak, hogy a teljes orosz exportbevétel az idén 40 milliárd dollárral zuhan a tavalyihoz képest. Ez a kiesés az orosz GDP-érték 3 százalékának felelne meg.
A Capital Economics londoni elemzői ennek alapján 4 százalékra növekvő idei GDP-arányos államháztartási hiányt várnak Oroszországban, és szintén azt jósolják, hogy költségvetési kiigazító lépésekre lesz szükség a következő években.