5p
Erős jelzőket használnak Görögországgal kapcsolatban hazai elemzők, akik az államcsőd és egy új drachma esetén sem festenek túl fényes képet az ország jövőjéről. Az európai gazdasággal kapcsolatos következményeket ugyanakkor korlátozottnak tartják. Mi is megfizethetünk érte magasabb kamatkiadások formájában.

 

„Miután a görög kormányküldöttség széttörte a járókeretet a hitelezők fején, még mindig próbálják a felek legalább a mankót megtalálni. Az álláspontok látszólag továbbra is fényévnyire vannak egymástól. Szúrós blöff-szag tölti be a teret” – írja a lírai stílusra hajlamos Sarkadi-Szabó Kornél elemző blogján.

 

Szerinte az Eurózónának nem feltétlenül kell tartania egy görög csőd azonnali drámai piaci, pénzügyi hatásaitól, de „középtávon súlyos reálgazdasági és politikai következményei lehetnek, melyek tényleg megingathatnák az unió egységét, sőt mai formájában a létezését is”. Ilyen például a máris sokat emelkedett olasz, spanyol kötvényhozamok további emelkedése.

Emelkedhet a kamatkiadásunk

Arra már mi emlékeztetjük az olvasót, pár ével ezelőtt mindenki az olasz kötvényhozamok szárnyalása miatt aggódott, Olaszországnak a második legnagyobb az államadóssága Európában a görögök után (132,1, illetve 177,1 százalék a GDP százalékában. Az állampapír-hozamok esetleges növekedése – esetleg a forint drasztikus gyengülése – Magyarországot is rosszabb helyzetbe hozná, tehetjük hozzá.

Visszatérve Sarkadi-Szabó Kornélhoz, a görög félnek szerinte egyszerűen nincs ideje kivárni az igazán húsba tépő hatások jelentkezését. „Ezért elviekben mind a két fél jól megindokolható politikai érdeke, hogy egy újabb időhúzó mentőcsomagról egyezzenek meg némi adósságátstrukturálással” – vonja le a következtetést.

Szükségállapot és jegyrendszer?

Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő szenior elemzője pár napja azt írta, még meg lehet úgy umbuldálni a görög csomagot, hogy megegyezés híján is elketyegjen az ország pár hónapig. Például formálisan nem lesz új csomag, de meghosszabbítják a most lejárót pár hónapra.

„Ha nem sikerül megegyezni, és az ECB nem tartja lélegeztető gépen a görög bankrendszert, akkor jön az exit, drachma, leértékelés, de előtte katonai szükségállapot, jegyrendszer” – írja az elemző. Amikor elül a porfelhő, ott áll az ország egy jelentősen leértékelt árfolyammal, és elvileg majd az exporton keresztül segíti a konjunktúrát.

Reménytelenek, és azok is maradnak

Az valószínű, hogy egy jelentősen gyengébb árfolyam valamennyire segíti az exportot, de kérdés, hogy mennyire, és hogy megéri-e az áldozat, vagy valami más változásra lenne-e az országban szükség. A termelési költségek csökkentését ugyanis nemcsak a deviza értékvesztésével, hanem a bérek csökkenésével is el lehet érni.

Görögországban azonban már sokat csökkentek a bérek az utóbbi években, de az export nem nőtt eleget. Az „áldozat tehát hiábavaló volt, feltehetően azért, mert Görögország exporttermékei egyszerűen nem versenyképesek”. Görögország a szerző szerint „teljesen reménytelen, és akkor is az lesz, ha bevezeti a drachmát és leértékeli”.

Ki nyeri a blöffversenyt?

„Korfun talán több lesz a tengerparti homokban sarazó gyerekeket felvonultató család, Rodoszon meg a csatakrészeg fiatal turista, de amíg az intézményrendszer nem változik, addig sajnos a csőd és a grexit csak időhúzásra és további elszegényedésre lesz elég” – vonja le a következtetést.

A görögök adósságleírást és átstrukturálást akarnak, de „ha megkapják, akkor jönnek a portugálok, spanyolok, stb. is könnyítésért, ha viszont nem, akkor hatalmas összeget bukhat az EU és félhetnek egy újabb recessziós hullámtól is. Kétesélyes tehát, hogy ki nyeri  a blöffversenyt” – írja Zsiday Viktor az Alapblogon. (A részletek két hozzászólásban itt, valamint itt>>>.)

Itt van a görög kutya elásva

A kritikus pont az alapkezelő szerint az ELA nevű rendszer, amelynek keretében az EKB óriási kölcsönökkel finanszírozza a görög bankokból kiáramló eurómilliárdokat. „Az EKB ezzel tartotta életben eddig a görögöket, enélkül egy hét alatt bedőlt volna a teljes bankrendszer, így az EKB a felelős egyébként azért, hogy a görögök idáig emelhették a tétet” - magyarázza.

Ha nem emelik tovább az ELA-keretet, akkor „elfogy” az euró Görögországban és a bankok nem tudják teljesíteni a kifizetéseket. Ekkor Európa bebukná a görögöknek adott hiteleket plusz az ELA-t is, ami együttesen már vagy 300 milliárd euró, valószínűleg az EKB-t is újra kellene tőkésíteni.

Oda, ahová való, a Balkánra

„Komolyabb reálgazdasági hatása azonban valószínűleg nem lenne a folyamatnak… nem hiszem, hogy ez tartósan és negatívan befolyásolná az európai fellendülést”- véli a szakember.

„A drachma egyértelműen súlyosan leértékelődne az euróval szemben, és Görögország GDP tekintetében lecsúszna arra a szintre, ahova hozzáállása, teljesítménye alapján tartozik egyébként is, a Balkánra” – következtet Zsiday.

Nem akarásnak nyögés a vége

De önmagában attól, hogy a görögök valamelyik tartozást nem fizetik ki, nem kell, hogy kilépjenek az eurózónából. „Simán lehet, hogy a görögök nem fizetnek, az európaiak meg bőszen folytatják egész nyáron tovább a tárgyalásokat, miközben a görög bankrendszerből tovább ömlik kifelé az euró Németország irányába”.

Az alapkezelő szerint a görögök esetén nem a képesség, hanem a szándék nincs meg arra, hogy kooperáljanak. Ez például abból látszik, hogy elsődleges költségvetési egyenlegük pozitív, csak az adósságok továbbgörgetésére lenne szükség.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG