Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint a bankadó csökkentése jó hír a bankszektornak, s valószínűleg a gazdaságnak is. A bankadó drasztikus csökkentése javíthatja a hitelezést, és ezáltal gyorsíthatja a gazdasági növekedést.
Csak óvatosan
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője szerint az OTP árfolyamteljesítményén látszik, hogy a piac pozitívan értékeli a bejelentést. A makroelemző ugyanakkor hangsúlyozta: amíg ez nincs törvénybe foglalva, egyelőre csak egy ígéret.
A kormány és a bankszektor közeledése segíti a pénzügyi rendszer kiegyensúlyozott fejlődését, a gazdaság növekedését - nyilatkozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hétfőn azt követően, hogy Orbán Viktor bejelentette, a tervek szerint a magyar állam és az EBRD tulajdonrészt szerez az Erste Bank Hungary Zrt.-ben és a megállapodásban azt is rögzítették, hogy a kormány a következő években jelentősen csökkenti a bankadó mértékét.
A Bankszövetség is felszabadult
Bankadó - A következő években a 2014. évi mérlegfőösszeg alapján csökken. Részleteket itt olvashat >>> |
A Magyar Bankszövetség elnöke, Patai Mihály szintén közleményben reagált pozitívan a bankadó csökkentéséről szóló hírre. Kiemelte: mivel ezt az adótételt eredetileg "krízisadóként" vezette be a kormány, így fenntartása a válságból való kilábalást követően már hátráltatja az egészséges piaci mechanizmusokat.
Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Bankszövetség tárgyalásokat folytat a témában a Nemzetgazdasági Minisztériummal, és remélik, hogy minél hamarabb a konkrét számok és ütemezés tekintetében is megszületik a végleges megállapodás a bankadó fokozatos kivezetéséről, illetve az európai uniós országok átlagos szintjére való csökkentéséről.
Rámutatott: "az EBRD tulajdonosként való megjelenése Magyarországon jelzi, hogy a magyar bankrendszer egészséges, s további fejlődési pálya előtt áll. Emellett üdvözölni kell minden olyan piaci eseményt, amely elősegíti a bankrendszer kiszámíthatóságát, stabilitását, s hozzájárul a pénzintézetekkel szembeni bizalom erősödéséhez."
Ezt számolta a kamara
Parragh László hangsúlyozza, hogy köztestületként a gazdasági fejlődés elkötelezett hívei, ezért üdvözlik, támogatják a kormány és a bankszektor közeledésére irányuló törekvéseit.
A kamara elnöke szerint a nem konvencionális magyar gazdasági modell bizonyította életképességét, minden makrogazdasági mutató javult az utóbbi időben, és a tendencia az idén sem változik számításaik szerint.
Az MKIK számítása szerint a legalább 2 százalék fölötti éves növekedés fenntartása megköveteli a hitelezés élénkítését, ami véleménye szerint 0,5-1 százalékponttal gyorsíthatja a gazdaság bővülését. A banki hitelezési hajlandóságot fellendítheti a keresleti oldal megélénkülése, a hitelkonstrukciók beépülése a 2014-2020 közötti költségvetési időszak támogatási rendszerébe - mondta Parragh László.
A kamara előrejelzése szerint középtávon az várható, hogy a magyar tulajdoni hányad emelkedésével a bankrendszer is kiegyensúlyozottan fejlődik. A kis- és középvállalkozói szektor hitelezésében több lehetőség is megmarad - például a Széchenyi-kártya, az Exim-konstrukciók, az MNB növekedési hitelprogramja (nhp) -, így a beruházások ebben a körben is felgyorsulhatnak, megvalósulhatnak a gazdasági válság, a hitelszűke, a fogyasztás korábbi visszaesése miatt elhalasztott projektek - mondta Parragh László megjegyezve: az nhp egyértelműen sikeres eszköznek bizonyult a hitelezés visszaesés ellensúlyozásában.