6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevesebb mint két héttel azelőtt, hogy Trump elnök döntene az iráni atomalku felrúgásáról, Izrael vezetője kiállt a nagy nyilvánosság elé, és újnak mondott bizonyítékokat mutatott be arról, hogy Irán az egyezmény életbelépése után is nukleáris fegyver előállításán dolgozott. A Fehér Ház egy furcsán módosított közleménnyel reagált. Izrael nagyon kavar a háttérben, az oroszok és a kínaiak az alku mellé álltak, Irán pedig kész az urándúsítás megkezdésére, ha Trump tényleg felmondja a megállapodást.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bemutatja az izraeli hírszerzés által szerzett bizonyítékokat arról, hogy Irán az atomalku megkötése után is atomfegyver kifejlesztésén dolgozott. Fotó: EPA/Jim Hollander

Netanjahu: Irán hazudott, a hirosimainál ötször erősebb bombán dolgoztak

Irán hazudott, nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott, az iráni atomalku hazugságon alapult - állította az izraeli hírszerzés által megszerzett bizonyítékokra hivatkozva Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfő este az MTI beszámolója szerint. Az izraeli televíziócsatornák élő adásban közvetítették a kormányfő bejelentését, mely szerint Izraelnek birtokába jutott az iráni titkos atomarchívum. Ennek alapján Teherán hazudott, mert az Amad projekt keretében atombombát próbált előállítani - tette hozzá.

Az izraeli hírszerzés állítólag egy Teheránban található raktárból "fél tonna" dokumentumot szerzett meg: mintegy ötvenötezer oldal és ezenkívül még ötvenezer dokumentum, valamint száznyolcvanhárom CD birtokába jutott, amelyek alapján elmondható, hogy az iráni vezetők hazudtak, amikor tagadták, hogy atombomba előállítását tervezték.

Izrael most azt állítja: az Amad projektben a terv szerint öt darab, ballisztikus rakétával célba juttatható, a hirosimai bomba ötszörös erejével rendelkező robbanófej megtervezésén és előállításán dolgoztak.

A "megfelelő döntés" felé tolják Trumpot

Az izraeli időzítés nem véletlen: Netanjahu felszólította Donald Trump amerikai elnököt, hogy "megfelelő döntést" hozzon, amikor a 2015-ben aláírt nemzetközi atomalku megújításáról hoz határozatot. Ebben a megállapodásban Irán kötelezettséget vállalt atomprogramjának korlátok közé szorítására, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért. Irán vitatott atomprogramjáról több mint 10 éven át tartó tárgyalásokat követően sikerült megállapodni. Az egyezményt az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Németországgal, Kínával és Oroszországgal kötötte Irán.

Trump azonban arra készül, hogy felmondja az atomalkut - május 12-éig adott határidőt az aláíróknak, hogy javítsák ki az Iránnal kötött megállapodásban általa „szörnyűséges hiányosságoknak” minősített részeket. Az elnök több és gyakoribb nemzetközi ellenőrzést szeretne az iráni atomerőművekben, továbbá nem ért egyet azzal, hogy Teherán csak 2025-ig korlátozza nukleáris tevékenységét, az is elképzelhető, hogy Trump visszaállítja az atomalku alapján megszüntetett gazdasági szankciókat is.

A témában folyamatosan magas szintű izraeli-amerikai egyeztetések zajlanak a háttérben. Avigdor Lieberman izraeli védelmi miniszter nemrég Washingtonban járt és találkozott Mattis védelmi miniszterrel, valamint a háborús héja Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadóval, hogy „Irán növekvő közel-keleti befolyásáról tárgyaljon”.  Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfőn délután Izraelben megbeszélést folytatott Netanjahuval.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közös sajtóértekezletükön a védelmi minisztériumban, Tel-Avivban 2018. április 29-én. Pompeo közel-keleti körútja során látogatott Izraelbe. (MTI/EPApool/Thomas Coex)

Egy furcsán módosított közlemény: van vagy volt iráni atomprogram?

Politikai szakértők szerint Trump legnagyobb baja az alkuval, hogy nem ő írta alá - ez ugyanis még az Obama-adminisztráció eredménye volt. A nemrég Washingtonban tárgyaló francia elnök, Emmanuel Macron is úgy vélekedett: Trump fel fogja rúgni az egyezményt, mégpedig belpolitikai megfontolásokból (!).

Netanjahu mostani bejelentésére a Fehér Ház úgy reagált: Washington régóta tud az iráni atomprogramról, ám az izraeli miniszterelnök által nyilvánosságra hozott információk tartalmaznak Washington számára is "új és sürgető elemeket" Teherán azon erőfeszítéseiről, hogy "rakétákkal célba juttatható atomfegyvereket" fejlesszen ki. "Ezek a tények megegyeznek azzal, amit az Egyesült Államok régóta tud: hogy Iránnak erőteljes, titkos atomfegyver-programja van, amelyet sikertelenül ugyan, de megpróbált elrejteni a világ és saját népe elől" - fogalmazott eredetileg az amerikai elnöki hivatal közleménye.

Érdekesség (és a bizonytalanságot növeli), hogy nem sokkal később egy javított változatot adtak ki, múlt időbe helyezve a fenti mondatot - "Iránnak erőteljes, titkos atomfegyver-programja volt (...)" - a Fehér Ház a javításnál egyszerű elírásra hivatkozott.

Beéri Trump egy új egyezménnyel is?

Trumpot egyébként egy másik témában tartott sajtótájékoztatón megkérdezték, mit szól Netanjahu szavaihoz, ám nem kívánta kommentálni azokat. Azt azért elmondta: mindig is azt az álláspontot képviselte, hogy a többhatalmi atomalku rossz - de nem  hogy zárta ki egy új megállapodás megtárgyalását Iránnal a régi, szerinte rossz helyett.

Mi lesz, ha tényleg felrúgja Trump az atomalkut?

Az orosz és a kínai külügyminiszter korábban kijelentette, hogy mindenáron megpróbálják megakadályozni, hogy az USA szabotálja az Iránnal kötött hathatalmi egyezményt, amit az ENSZ BT is jóváhagyott. Az atomalku hat aláírója közül a többiek, azaz a britek, a franciák és a németek régóta egyeztetnek az amerikai külügyminisztériummal, arról hogy Washington hogyan szeretné kiegészíteni a megállapodást, de ezekről a megbeszélésekről nem szivárogtak ki részletek.

Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter pedig már jelezte: bár Iránnak nem áll szándékában atombombát készíteni, de ha az Egyesült Államok - Donald Trump elnök ígéretéhez híven - felmondja az atomalkut, akkor erőteljes urándúsításba kezd.

Az iráni külügyminiszter egyúttal nagyon veszélyes üzenetnek nevezte azt, amit Trump tervezett szigorításai küldenek a világ felé. Mint mondta, ha Washington meglépi a tervezett intézkedéseket, azt bizonyítja, hogy hiába kötsz az Egyesült Államokkal alkut, végül mégsem fogják betartani, mivel az amerikai politika azon az alapon működik, hogy „ami az enyém az enyém, ami a tiéd, arról lehet alkudozni.”

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG