Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bemutatja az izraeli hírszerzés által szerzett bizonyítékokat arról, hogy Irán az atomalku megkötése után is atomfegyver kifejlesztésén dolgozott. Fotó: EPA/Jim Hollander |
Netanjahu: Irán hazudott, a hirosimainál ötször erősebb bombán dolgoztak
Irán hazudott, nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott, az iráni atomalku hazugságon alapult - állította az izraeli hírszerzés által megszerzett bizonyítékokra hivatkozva Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfő este az MTI beszámolója szerint. Az izraeli televíziócsatornák élő adásban közvetítették a kormányfő bejelentését, mely szerint Izraelnek birtokába jutott az iráni titkos atomarchívum. Ennek alapján Teherán hazudott, mert az Amad projekt keretében atombombát próbált előállítani - tette hozzá.
Az izraeli hírszerzés állítólag egy Teheránban található raktárból "fél tonna" dokumentumot szerzett meg: mintegy ötvenötezer oldal és ezenkívül még ötvenezer dokumentum, valamint száznyolcvanhárom CD birtokába jutott, amelyek alapján elmondható, hogy az iráni vezetők hazudtak, amikor tagadták, hogy atombomba előállítását tervezték.
Izrael most azt állítja: az Amad projektben a terv szerint öt darab, ballisztikus rakétával célba juttatható, a hirosimai bomba ötszörös erejével rendelkező robbanófej megtervezésén és előállításán dolgoztak.
A "megfelelő döntés" felé tolják Trumpot
Az izraeli időzítés nem véletlen: Netanjahu felszólította Donald Trump amerikai elnököt, hogy "megfelelő döntést" hozzon, amikor a 2015-ben aláírt nemzetközi atomalku megújításáról hoz határozatot. Ebben a megállapodásban Irán kötelezettséget vállalt atomprogramjának korlátok közé szorítására, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért. Irán vitatott atomprogramjáról több mint 10 éven át tartó tárgyalásokat követően sikerült megállapodni. Az egyezményt az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Németországgal, Kínával és Oroszországgal kötötte Irán.
Trump azonban arra készül, hogy felmondja az atomalkut - május 12-éig adott határidőt az aláíróknak, hogy javítsák ki az Iránnal kötött megállapodásban általa „szörnyűséges hiányosságoknak” minősített részeket. Az elnök több és gyakoribb nemzetközi ellenőrzést szeretne az iráni atomerőművekben, továbbá nem ért egyet azzal, hogy Teherán csak 2025-ig korlátozza nukleáris tevékenységét, az is elképzelhető, hogy Trump visszaállítja az atomalku alapján megszüntetett gazdasági szankciókat is.
A témában folyamatosan magas szintű izraeli-amerikai egyeztetések zajlanak a háttérben. Avigdor Lieberman izraeli védelmi miniszter nemrég Washingtonban járt és találkozott Mattis védelmi miniszterrel, valamint a háborús héja Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadóval, hogy „Irán növekvő közel-keleti befolyásáról tárgyaljon”. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfőn délután Izraelben megbeszélést folytatott Netanjahuval.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közös sajtóértekezletükön a védelmi minisztériumban, Tel-Avivban 2018. április 29-én. Pompeo közel-keleti körútja során látogatott Izraelbe. (MTI/EPApool/Thomas Coex) |
Egy furcsán módosított közlemény: van vagy volt iráni atomprogram?
Politikai szakértők szerint Trump legnagyobb baja az alkuval, hogy nem ő írta alá - ez ugyanis még az Obama-adminisztráció eredménye volt. A nemrég Washingtonban tárgyaló francia elnök, Emmanuel Macron is úgy vélekedett: Trump fel fogja rúgni az egyezményt, mégpedig belpolitikai megfontolásokból (!).
Netanjahu mostani bejelentésére a Fehér Ház úgy reagált: Washington régóta tud az iráni atomprogramról, ám az izraeli miniszterelnök által nyilvánosságra hozott információk tartalmaznak Washington számára is "új és sürgető elemeket" Teherán azon erőfeszítéseiről, hogy "rakétákkal célba juttatható atomfegyvereket" fejlesszen ki. "Ezek a tények megegyeznek azzal, amit az Egyesült Államok régóta tud: hogy Iránnak erőteljes, titkos atomfegyver-programja van, amelyet sikertelenül ugyan, de megpróbált elrejteni a világ és saját népe elől" - fogalmazott eredetileg az amerikai elnöki hivatal közleménye.
Érdekesség (és a bizonytalanságot növeli), hogy nem sokkal később egy javított változatot adtak ki, múlt időbe helyezve a fenti mondatot - "Iránnak erőteljes, titkos atomfegyver-programja volt (...)" - a Fehér Ház a javításnál egyszerű elírásra hivatkozott.
Beéri Trump egy új egyezménnyel is?
Trumpot egyébként egy másik témában tartott sajtótájékoztatón megkérdezték, mit szól Netanjahu szavaihoz, ám nem kívánta kommentálni azokat. Azt azért elmondta: mindig is azt az álláspontot képviselte, hogy a többhatalmi atomalku rossz - de nem hogy zárta ki egy új megállapodás megtárgyalását Iránnal a régi, szerinte rossz helyett.
Mi lesz, ha tényleg felrúgja Trump az atomalkut?
Az orosz és a kínai külügyminiszter korábban kijelentette, hogy mindenáron megpróbálják megakadályozni, hogy az USA szabotálja az Iránnal kötött hathatalmi egyezményt, amit az ENSZ BT is jóváhagyott. Az atomalku hat aláírója közül a többiek, azaz a britek, a franciák és a németek régóta egyeztetnek az amerikai külügyminisztériummal, arról hogy Washington hogyan szeretné kiegészíteni a megállapodást, de ezekről a megbeszélésekről nem szivárogtak ki részletek.
Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter pedig már jelezte: bár Iránnak nem áll szándékában atombombát készíteni, de ha az Egyesült Államok - Donald Trump elnök ígéretéhez híven - felmondja az atomalkut, akkor erőteljes urándúsításba kezd.
Az iráni külügyminiszter egyúttal nagyon veszélyes üzenetnek nevezte azt, amit Trump tervezett szigorításai küldenek a világ felé. Mint mondta, ha Washington meglépi a tervezett intézkedéseket, azt bizonyítja, hogy hiába kötsz az Egyesült Államokkal alkut, végül mégsem fogják betartani, mivel az amerikai politika azon az alapon működik, hogy „ami az enyém az enyém, ami a tiéd, arról lehet alkudozni.”