A japán feldolgozóipar teljesítménye, a zsugorodás mértéke pedig nyolc hónapja a legnagyobb volt a japán Au Jibun Bank és a londoni S&P Global gazdaságkutató intézet kimutatása alapján — számolt be róla az MTI.
A japán feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges értéke az előzetes becsléssel összhangban 49,0 pontra csökkent novemberben az októberi 49,2 pontról.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági teljesítmény csökkenését, 50 pont feletti értéke pedig a növekedését jelzi.
Az index tavaly május óta csak idén májusban állt a növekedést jelző 50 pont feletti tartományban.
Csökken a kibocsátás, esnek a megrendelések
A felmérés eredményei szerint a kibocsátás április óta a legmeredekebben csökkent, miközben az új megrendelések a gyenge belföldi és külföldi kereslet közepette immár zsinórban a 18. hónapban zsugorodtak, bár a csökkenés üteme mérséklődött az előző havihoz képest. A foglalkoztatás február óta először esett vissza, miközben a teljesítésre váró rendelésállomány csökkent, a teljesítési idő pedig minimálisan hosszabbodott. Az exportmegrendelések a 33. egymást követő hónapban mutattak visszaesést.
Az áradatok alapján az inputárak inflációja nem változott az októberi hathavi mélypontot követően, ezzel szemben az eladási árak emelkedése öthavi csúcsra gyorsult.
Van remény
A felmérés tanúsága szerint a kihívások ellenére a japán feldolgozóipari vállalatok következő 12 hónapra vonatkozó kilátásai javultak novemberben, miután októberben alig változtak a szeptemberben elért 21 havi mélyponthoz képest.