„Washington politikai szinten tele van jó autószerelőkkel. A probléma az, hogy a rossz úton vagyunk” – írta Marianne Williamson február végi Facebook-bejegyzésében, amelyben előzetesen bejelentette indulási szándékát a demokratapárti előválasztáson. A hivatalos bejelentési ceremóniára ma, magyar idő szerint késő este kerül majd sor.
Williamson az első ismertebb demokratapárti politikus, aki jelezte: kihívója lenne Joe Bidennek 2024-ben. Az amerikai elnök még nem közölte, hogy újraindul az elnöki posztért, de amerikai elemzők szerint ez már csak hónapok kérdése. Az előválasztások hivatalosan jövő februárban kezdődnek majd.
Az outsider, aki újragombolná a világot
A 70 éves politikusasszony nemcsak az első, hanem mindeddig egyetlen kihívója Bidennek, aki mögött jelenleg egységesen összeáll a demokratapárti elit. Ennek ellenére természetesen bizakodik: „A 2016-os választások óta furcsa, ha bárki azt hiszi, hogy tudja, ki nyerheti meg az elnökválasztást” – írta arra utalva, hogy anno Trump győzelme is derült égből villámcsapásként érte a fél világot.
Bár Williamson az esélytelenek nyugalmával készülhet az újabb elnökjelöltségi küzdelemre, mégiscsak ő az első fecske, személye pedig kétségkívül színesíti az amerikai politikai életet.
Eddig főleg bestsellerré vált self-help (lelki önfejlesztő) könyvek szerzőjeként, valamint Oprah Winfrey amerikai médiaceleb lelki segítőjeként szerzett magának hírnevet.
Ezzel párhuzamosan – ahogy a fent idézett mondat is sejteti – politikailag is outsider, a mainstreamen kívüli, antikapitalistának hangzó nézeteket képvisel, amelyek elütnek a politikai diskurzustól, és részben az ősbalos, a demokratapárti elnökjelöltségért korábban szintén harcba szálló Bernie Sandersre emlékeztetnek.
Olyan politikára van szükségünk, amely nem csak a tüneteket kezeli, hanem az okokat is, amely nem a” végtelen vállalati profitokra”, hanem „elveinkre és értékeinkre” fókuszál, és utóbbiakat követi, írta az indulását bejelentő posztban.
Hozzátette: az ő erőssége nem az, hogy elég tapasztalata van a rendszer működtetéséhez, hanem az, hogy segíteni tudja annak átalakítását. Utalt arra, hogy spirituális vezetőként „sok ezer egyénnel és csoporttal” dolgozott, akiknek segített „nem csak elviselni, hanem átalakítani a káoszt”, és ezt a tudást politikában is hasznosítani tudná.
„Azért indulok az elnökségért, hogy segítsek véget vetni történelmünk egy eltévelyedett fejezetének, és segítsek megteremteni egy új kezdetet” – fogalmazott. És jelezte azt is, hogy a demokratapárti oldalon is alapvető megújulásra van szükség.
„A 2024-es győzelem érdekében a Demokrata Pártnak többet kell tennie annál, minthogy reményt ad az embereknek egy igazságtalan rendszer túlélésére. Annak reményét kell megadnunk nekik, hogy véget vetünk az igazságtalan rendszernek” – írta egy másik bejegyzésében.
Angel Food és Béke Minisztérium
Már négy évvel ezelőtt is harcba indult az elnökjelöltségért mintegy 25 versenytársával, de egy éves kampányolás után az első szavazás előtt, 2020 januárjában kiszállt a versenyből – ezt követően Bernie Sanderst támogatta. A New York Times szerint támogatottsága százalékosan mindig az egyszámjegyű tartományban maradt.
Ami a konkrétumokat illeti, Williamson már a 80-as években megalapította Los Angelesben és New Yorkban a H.I.V.-fertőzötteket segítő alapítványát, valamint az Angel Food Projectet, amely ingyen ételt biztosít a súlyos betegséggel küzdőknek.
Az AP hírügynökség szerint 2020-as kampányígéretei között szerepelt a Béke Minisztérium létrehozása, amely "nem katonai eszközöket" keresne a világ konfliktusainak megoldására, belföldön pedig a szélsőségesek, például a fehér felsőbbrendűséget hirdetők elleni küzdelmet felügyelné. Williamson a trumpizmust egyébként az amerikai psziché betegségtünetének nevezte.
Ami a republikánus oldalt illeti, ott már most nagy a tülekedés az elnökjelöltségért. Többen is jelezték, hogy beszállnak majd a ringbe – köztük természetesen Donald Trump is.