Már a demokratapárti szavazók többsége sem támogatja, hogy Joe Biden 2024 után további négy évig az Egyesült Államok elnöke legyen, derült ki az amerikai AP hírügynökség és a NORC Center for Public Affairs Research kutatóintézet hét elején közzétett közvéleménykutatásából.
Eszerint a demokraták mindössze 37 százaléka szeretné, hogy a most 80 éves Biden harcba szálljon az elnökségért a 2024 őszi választáson – tavaly októberben még 52 százalék volt ez az arány.
A 18-44 év közötti demokratáknak pedig már csak 23 százaléka pártolja az elnök újbóli indulását.
A hírügynökség szerint sok amerikai véli úgy, hogy Biden 80 éves kora már teher. Megemlítik köhögését, különös járását és bakijait, valamint azt, hogy „a világ legstresszesebb munkájának” ellátására egy fiatalabb politikus alkalmasabb lenne. „Őszintén szólva azt gondolom, hogy már túl idős lenne ehhez” – mondta Sarah Overman, egy 37 éves észak-karolinai demokrata szavazó az újabb elnöki ciklusra utalva.
Figyelemre méltó üzenetek ezek, különösen azért, mert Biden saját táborából érkeztek. Hátterükben tehát nem rivalizálás vagy rosszindulat áll, hanem a jószándék és a remény, hogy az elnök felismeri majd saját korlátait.
Ez egyre kínosabb
Biden az elmúlt években számtalan olyan kisebb-nagyobb bakit vétett, amilyeneket vezető politikusok nem szoktak – vagy ha időnként mégis, Bidennel ellentétben azonnal korrigálják. Az elnök ezzel könnyű céltábla lett a jobboldali médiumok számára tengeren innen és túl, amelyek gúnyosan utalgattak arra, hogy az Egyesült Államokat egy félnótás demokratapárti vezeti.
A gúnyolódás egy idős ember botlásain természetesen gáz, ugyanakkor – mivel mégiscsak az amerikai elnökről van szó – elhallgatni sem szabad őket.
Csak néhány példa a tavalyi évből az amerikai Newsweek magazin összesítése alapján: márciusban ukrán emberek helyett iráni emberekről beszélt évértékelőjében; júliusban hangosan felolvasta a súgógép utasításait; szintén júliusban ökölpacsizott Mohamed bin Szalmán asz-Szaúdi koronaherceggel, aki a gyanú szerint megölette a Washington Post újságíróját, Jamal Khashoggit; szeptemberben egy elhunyt képviselőt keresett hallgatóságában, októberben összezavarodott a színpadon és nem találta a kijáratot, elnöknek szólította alelnökét, Kamala Harrist és 54 amerikai államról beszélt; novemberben pedig a Délkelet-Ázsiai Államok szövetségének ülésén eltévesztette a házigazda ország nevét: Kambodzsa helyett Kolumbiáról (!) beszélt.
És íme, néhány példa videón is:
Nehéz erre mást mondani, minthogy kínos, és nehéz ezt nem összefüggésbe hozni korával.
„79 évesen Biden teszteli korának és elnökségének a határait” – írta ezzel egybehangzóan tavaly a New York Times, amely szerint kora kényelmetlen téma lett neki és pártjának.
Lehet persze azzal érvelni, hogy nagyrészt súlytalan bakikról van szó, amelyektől függetlenül Biden még ítélőképessége birtokában van, és fontos kérdésekben képes lehet jól dönteni.
Alkony a Fehér Házban
Ugyanakkor a sorozatos tévesztések mégiscsak jeleznek valamit, mégpedig azt, hogy Biden mentális teljesítménye, önreflexiós képessége már nincs azon a szinten, ami egy amerikai elnöktől elvárható. Mindez nem méltó a posztjához, tovább rombolja országa tekintélyét.
Ha pedig a belátási képessége is torzul, az a mostani vészterhes időkben – ukrajnai háború, konfliktus Kínával – életveszélyes lehet.
Félreértés ne essék: a kor önmagában még nem probléma, hiszen 80 évesen is simán el lehet látni számos feladatot. Talán még egy országot is el lehet vezetni. A probléma, hogy Bidenen a kor már meglátszik.
Az elnök helyi idő szerint ma este 9 órakor tartja évértékelőjét, amelyen a kiszivárgott hírek szerint akár újraindulási szándékát is bejelentheti. Remélhetőleg nem fogja ezt megtenni, vagy ha mégis, jóakarói végül lebeszélik majd tervéről – mindenkinek ez lenne a jobb megoldás.
Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.