4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nyolcvan évesen is simán el lehet látni számtalan feladatot, a világ legstresszesebb munkája azonban nem feltétlenül tartozik ezek közé, és ezt már az amerikai demokraták is kezdik belátni. Nagyító alatt egy újabb kényes téma: az amerikai elnök mentális állapotának hanyatlása.  

Már a demokratapárti szavazók többsége sem támogatja, hogy Joe Biden 2024 után további négy évig az Egyesült Államok elnöke legyen, derült ki az amerikai AP hírügynökség és a NORC Center for Public Affairs Research kutatóintézet hét elején közzétett közvéleménykutatásából.    

Eszerint a demokraták mindössze 37 százaléka szeretné, hogy a most 80 éves Biden harcba szálljon az elnökségért a 2024 őszi választáson – tavaly októberben még 52 százalék volt ez az arány.

A 18-44 év közötti demokratáknak pedig már csak 23 százaléka pártolja az elnök újbóli indulását.

A hírügynökség szerint sok amerikai véli úgy, hogy Biden 80 éves kora már teher. Megemlítik köhögését, különös járását és bakijait, valamint azt, hogy „a világ legstresszesebb munkájának” ellátására egy fiatalabb politikus alkalmasabb lenne. „Őszintén szólva azt gondolom, hogy már túl idős lenne ehhez” – mondta Sarah Overman, egy 37 éves észak-karolinai demokrata szavazó az újabb elnöki ciklusra utalva.

Joe Biden a Fehér Házban 2023. január 13-án. Fotó: EPA/JIM LO SCALZO
Joe Biden a Fehér Házban 2023. január 13-án. Fotó: EPA/JIM LO SCALZO

Figyelemre méltó üzenetek ezek, különösen azért, mert Biden saját táborából érkeztek. Hátterükben tehát nem rivalizálás vagy rosszindulat áll, hanem a jószándék és a remény, hogy az elnök felismeri majd saját korlátait.

Ez egyre kínosabb

Biden az elmúlt években számtalan olyan kisebb-nagyobb bakit vétett, amilyeneket vezető politikusok nem szoktak – vagy ha időnként mégis, Bidennel ellentétben azonnal korrigálják. Az elnök ezzel könnyű céltábla lett a jobboldali médiumok számára tengeren innen és túl, amelyek gúnyosan utalgattak arra, hogy az Egyesült Államokat egy félnótás demokratapárti vezeti.

A gúnyolódás egy idős ember botlásain természetesen gáz, ugyanakkor – mivel mégiscsak az amerikai elnökről van szó – elhallgatni sem szabad őket.

Csak néhány példa a tavalyi évből az amerikai Newsweek magazin összesítése alapján: márciusban ukrán emberek helyett iráni emberekről beszélt évértékelőjében; júliusban hangosan felolvasta a súgógép utasításait; szintén júliusban ökölpacsizott Mohamed bin Szalmán asz-Szaúdi koronaherceggel, aki a gyanú szerint megölette a Washington Post újságíróját, Jamal Khashoggit; szeptemberben egy elhunyt képviselőt keresett hallgatóságában, októberben összezavarodott a színpadon és nem találta a kijáratot, elnöknek szólította alelnökét, Kamala Harrist és 54 amerikai államról beszélt; novemberben pedig a Délkelet-Ázsiai Államok szövetségének ülésén eltévesztette a házigazda ország nevét: Kambodzsa helyett Kolumbiáról (!) beszélt.

És íme, néhány példa videón is:

Nehéz erre mást mondani, minthogy kínos, és nehéz ezt nem összefüggésbe hozni korával.

„79 évesen Biden teszteli korának és elnökségének a határait” – írta ezzel egybehangzóan tavaly a New York Times, amely szerint kora kényelmetlen téma lett neki és pártjának.

Lehet persze azzal érvelni, hogy nagyrészt súlytalan bakikról van szó, amelyektől függetlenül Biden még ítélőképessége birtokában van, és fontos kérdésekben képes lehet jól dönteni.

Alkony a Fehér Házban

Ugyanakkor a sorozatos tévesztések mégiscsak jeleznek valamit, mégpedig azt, hogy Biden mentális teljesítménye, önreflexiós képessége már nincs azon a szinten, ami egy amerikai elnöktől elvárható. Mindez nem méltó a posztjához, tovább rombolja országa tekintélyét.

Ha pedig a belátási képessége is torzul, az a mostani vészterhes időkben – ukrajnai háború, konfliktus Kínával – életveszélyes lehet.

Félreértés ne essék: a kor önmagában még nem probléma, hiszen 80 évesen is simán el lehet látni számos feladatot. Talán még egy országot is el lehet vezetni. A probléma, hogy Bidenen a kor már meglátszik.

Az elnök helyi idő szerint ma este 9 órakor tartja évértékelőjét, amelyen a kiszivárgott hírek szerint akár újraindulási szándékát is bejelentheti. Remélhetőleg nem fogja ezt megtenni, vagy ha mégis, jóakarói végül lebeszélik majd tervéről – mindenkinek ez lenne a jobb megoldás.

Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG