A Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára szerint az ismert szárazföldi, tengeri és légi hadszínterek mellett előtérbe kerül a kibertér, a hagyományos hadviselés helyét pedig egyre jobban átveszi az aszimmetrikus hadászat.
Az aszimmetrikus hadviselés során össze nem mérhető katonai képességek és stratégiák küzdenek. Ennek példája a 2001. szeptember 11-ei amerikai terrortámadás, de akár a migrációs válsághelyzet is, épp ezért elengedhetetlen fontosságú ennek a formának a feltérképezése, tudományos megvitatása. A 21. században ehhez viszont nélkülözhetetlen, hogy a problémát értő szakemberek számára fórumot teremtsenek, hogy a nemzetközi közösség problémáira megoldásokat találjanak – tette hozzá Vargha Tamás.
Gyorsan változik a helyzet
Az államtitkár szerint az aszimmetrikus hadviselésben a lépések nehezen kiszámíthatók, a felek ideológiája sokszor általánosnak hitt értékrendeket is megkérdőjelez. Mivel ez a fajta hadviselés a biztonság egyéni szektoraira is hatással van, nem lehet megengedni, hogy a tudományos kutatás és a stratégiai tervezés háttérbe szoruljon. El kell térni a sablonos védelmi mintázatoktól, hogy a változó környezethez illő gyorsasággal és megalapozott döntésekkel tudjunk alkalmazkodni.
A HM az esemény meghívójában kiemelte, hogy a második világháborút követően ritka eseménnyé vált az államok közötti háború, a konfliktus jelenlegi forrása az állam és a nem állami hadviselők között van. A fegyveres harc szabályai is alapvető mentek át, a nemzetközi határok pedig mind jobban elveszítik jelentőségüket.
Ez a háború veszélyesebb lesz, mint egy atomcsapásEgy ország informatikai rendszerének teljes megbénítása nem a hollywoodi filmesek agyszüleménye: a kíberháborúzás mára ugyanolyan eleme a nemzetközi érdekérvényesítésnek, mint a földi, légi vagy vízi hadviselés. Krasznay Csaba biztonságpolitikai szakértővel beszélgettünk. Tovább a cikkhez>>> |