Kanada hétfőn kiutasított egy kínai diplomatát, akit egy hírszerzési jelentés nyomán azzal vádoltak meg, hogy megpróbálta megfélemlíteni az észak-amerikai ország egyik parlamenti képviselőjét, mert az bírálta a pekingi vezetés hszincsiangi ujgur muszlim kisebbséggel szembeni bánásmódját.
"Kanada úgy döntött, hogy nemkívánatos személlyé nyilvánítja Csao Vejt"
- közölte Melanie Joly kanadai külügyminiszter. Hozzátette, hogy a döntést gondos mérlegelés alapján hozták meg.
Az ottawai kínai nagykövetség egyelőre nem reagált az ügyben.
A diplomata kiutasítása azonban tovább súlyosbítja Kanadának az egyébként is feszült kapcsolatát második számú kereskedelmi partnerével, Kínával.
A Kanadai Biztonsági Hírszerző Szolgálat (CSIS) még 2021-ben jelentést tett közzé a kínai befolyásszerzésről Kanadában. A dokumentum információkat tartalmazott lehetséges fenyegetésekről a kanadai parlament egyik konzervatív képviselőjével, Michael Chonggal és családjával szemben.
Kína mindazonáltal azt állítja, hogy nem avatkozott Kanada belügyeibe és nem is érdekelt ebben. Kína torontói főkonzulátusa szerint Chong ügyében a jelentés teljességgel alaptalan vádakat tartalmaz.
A CSIS-dokumentum május elsején került nyilvánosságra amikor a kanadai The Globe and Mail című hírlap arról cikkezett, hogy a kínai hatóságok információt gyűjtöttek Michael Chongról és Kínában élő családjáról. Az újság szerint mindezt azért tették, hogy példát statuáljanak másokat elrettentve a pekingi vezetéssel szembeni álláspontoktól.
"Nem fogjuk eltűrni a külföldi beavatkozás semmilyen formáját"
- hangoztatta hétfőn Joly.
A The Globe and Mail úgy tudja, Csao is részt vett a kanadai parlamenti képviselő ellen irányuló információgyűjtésben.
Chong 2021-ben sikeresen kezdeményezte a parlamenti határozat elfogadását, amely népirtásnak nyilvánította a kínai hatóságok ujgurokkal szembeni fellépését. Chong az újságcikk megjelenését követően ismételten követelte Csao kiutasítását és tétlenséggel vádolta Justin Trudeau miniszterelnök kormányát.
(MTI)