Számos szakmai kritikát kapott az a táblázat, amit a kormány osztott meg a hétvégén, és elvileg azt demonstrálná, hogy a keleti koronavírus-vakcinák beadása után kevesebb fertőződés és haláleset történik, mint a nyugati vakcinák után. Különösen a Pfizer-BioNTech és AstraZeneca-vakcinára vet rossz fényt a közölt adatsor: előbbinél a százezer oltottra vetített halálozások száma, utóbbinál a megbetegedettek száma kiugró. Csakhogy a táblázat sok sebből vérzik: egyebek mellett a mögötte lévő adatsor sem ismert, és nem számol azzal, hogy melyik vakcinát a járvány melyik szakaszában, milyen veszélyeztetettségű, életkorú csoportnak adták be.
Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus a legmodernebb, mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója, a BioNTech alelnöke, akinek sokan Nobel-díjat is követelnek (a miniszterelnök pedig "kisújszállási asszonyságként" emlegette) szintén a Facebookon posztolt a táblázat ügyében. Mint írja: sokan elküldték neki az adatsort, ezért kiegészíti "a szükséges információval, amit sajnálatosan lehagytak róla". A tudós szerint kötelező lett volna feltüntetni az elhunytak életkorát is egy ilyen közleményben.
Karikó Katalin azt írja: 4 hónap alatt halt meg 32 idős ember 100 000 Pfizer-beoltottból, akiket az öregek otthonában beoltottak és krónikus betegségben szenvedtek. A kínai vakicina esetében 2 hónap alatt halt meg 16 ember 100 000 beoltottból, akik krónikus betegségben nem szenvedtek.
Alább látható a biokémikus posztja a kiegészített táblázattal: