![]() |
David Cameron. Kép forrása: EPA,Laurent Dubrule |
Gazdasági sokkot okozna, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról júniusra kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból - írta cikkében a brit miniszterelnök.
David Cameron, aki régi politikai ellenfelével, Brendan Barberrel, a brit szakszervezeti szövetség (TUC) volt főtitkárával közösen írta a The Guardian véleményrovatában közölt cikket, úgy fogalmazott, hogy a távozást követő azonnali sokk után a hosszabb távú következmények között lenne, hogy Nagy-Britannia szegényebb országgá válna.
Komoly visszaesést jelentene
Cameron és Barber ezt a brit pénzügyminisztérium minap közzétett átfogó elemzésével támasztotta alá, felidézve, hogy a tanulmány szerint Brexit esetén - vagyis ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból - 2030-ra 6 százalékkal alacsonyabb lenne a nominális brit hazai össztermék, mint akkor, ha Nagy-Britannia abban az évben is az EU tagja lenne. Ez háztartásonként 4300 font (1,7 millió forint) körüli nemzetgazdasági veszteséget jelentene.
Cameron és Barber szerint egyértelmű az is, hogy Brexit esetén hosszú távra károsodna a brit gazdaság termelékenysége, mivel ha Nagy-Britannia elhagyja az unió 500 milliós egységes piacát, akkor csak másodosztályú, korlátozottabb kereskedelmi kapcsolatokat tudna fenntartani az EU-val.
A konzervatív párti brit kormány - miután a legutóbbi EU-csúcson egyezség született a London által igényelt uniós szabályozási reformokról - június 23-ra népszavazást írt ki, amelyen a választóknak arról kell dönteniük, hogy az elért megállapodás alapján Nagy-Britannia maradjon az EU tagja, vagy lépjen ki az unióból. A témával rengeteget foglalkoztunk, cikkeinket itt lehet megtalálni! >>> |