A márciusi beszakadás, majd az áprilisi és májusi pesszimizmus után úgy tűnt a nyáron, hogy a vállalatok már látják az alagút végét, és fellendülést jelzett a Beszerzési Menedzserindex (BMI). A legfrissebb szeptemberi érték azonban ismét óvatosságra int.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 48,8, közölte a mutatót összeállító MLBKT-t. Miután a most publikált érték 50 pont alatti, ez azt jelzi, hogy a válaszadók szerint a korábbi hónapoknál kedvezőtlenebb folyamatok várhatóak.
A most közölt adat mind a korábbi szeptemberekkel összevetve gyengének számít, hiszen az idei érték alulmúlja a hosszú távú szeptemberi átlagot (52,8), az előző három évi értékhez képet (melynek átlaga 55,7) kifejezetten gyenge. A felmérésben vizsgált részindexek többségükben csökkentek augusztushoz képest, ennek mértéke négy esetben érte el az 5 százalékpontot.
A mostani visszaesésnek az MLBKT szerint az oka többrétű: a termelési és beszerzési alindexek értékei, noha csökkentek, de továbbra is bővülést jeleznek. A vásárolt készletek mennyisége és a foglalkoztatottság alindexei ezzel ellentétben enyhe szűkülésre utalnak. A BMI-t alkotó ötödik alindex, a szállítási átfutási idő értéke viszont továbbra is rendkívül alacsonyan maradt, erősen közre játszva a BMI index alacsonyabb értékében. A 2020 szeptember havi index kisebb az augusztusi (52,3) értéknél, és 1998 után a második legalacsonyabb szeptemberi érték. Szeptember összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a szeptembereké 52,8). Az elmúlt három évben a szeptemberi átlag ennél magasabb volt (55,7), köszönhetően a 2017-es év gyorsabb ütemének (59,8). Az idei érték így átlag alatti szeptemberi értéknek tekinthető 1995 óta.