A Levada Központ október 31-én közzétett felmérése szerint a háború folytatását támogató oroszok aránya szeptember óta 11 százalékkal, 37 százalékra csökkent - ez a legalacsonyabb érték a mozgósítás 2022 szeptemberében történt bejelentése óta. A megkérdezettek 56 százaléka támogatta a tárgyalások megkezdését Ukrajnával. Ezúttal a háború támogatottságának csökkenése nem kapcsolódik semmilyen konkrét eseményhez, sőt, akár fordulópontot is jelezhet az oroszok "különleges katonai művelethez" való hozzáállásában.
Zavar a színfalak mögött
Oroszország Ukrajna elleni háborújának számos megfigyelője arról beszél, hogy "patthelyzet" alakult ki a csatatéren. Nem mehetünk el azonban amellett, hogy az orosz hadsereg számos problémával küzd a téli hadjárat kezdetén.
Több közelmúltbeli fejlemény is rávilágít Moszkva fokozott aggodalmaira. Először is, egyes régiókban a helyi tisztviselők megemelték a fizetéseket azok számára, akik hajlandóak aláírni a védelmi minisztériummal kötött szolgáltatási szerződéseket. Úgyszintén, több bizonyíték is felszínre került arra vonatkozóan, hogy a 2023-ban rekrutált 410 ezer szerződéses katona és önkéntes jó része csak papíron létezik.
Mindezek tetejébe az egy évvel ezelőtt mozgósított katonák feleségei és anyái körében egyre nő az elégedetlenség. Ők nem követelik a háború teljes leállítását, hanem inkább a csapatok rendszeres rotációját a front mentén, hogy férjeik és fiaik egy időre hazatérhessenek. Szintén a gyengeséget mutatja, hogy Nyikolaj Patrusev, az orosz Biztonsági Tanács titkára a közelmúltban felszólította a regionális kormányzókat, hogy dolgozzanak ki helyi szintű gazdasági mobilizációs terveket.
Mindezek a fejlemények arról tanúskodnak, hogy a Kreml feltételezi: Kijevben nem fogadják el a tűzszünetet. Pedig egy ilyen forgatókönyv lehetővé tenné az orosz hadsereg számára, hogy legalább részben helyreállítsa a front mentén az emberállományát, és javítsa a téli védekező állásait. Oroszország romló helyzete a harctéren arra késztetheti Moszkvát, hogy szélsőséges belpolitikai intézkedéseket fontolgasson, beleértve egy újabb mozgósítási hullámot és a hazai gazdaság teljes mozgósítását a háború támogatására.
Papíron rendben megy a toborzás
Májusban kezdték közzétenni az orosz hadsereg katonai toborzásáról szóló hivatalos jelentések sorozatát. November 9-én Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője kijelentette, hogy január óta 410 ezer szerződéses katonát toboroztak. Ez a szám látszólag magában foglalja a szerződéses katonákat, akik "önkéntesként" (beleértve a foglyokat és a migráns munkavállalókat) szolgálnak a reguláris egységekben, valamint azokat, akik rövid távú szerződéseket kötöttek a védelmi minisztériummal, hogy külön önkéntes alakulatban szolgáljanak.
A Kreml a múltban felfújta ezeket a statisztikákat, hogy úgy tegyen, mintha minden a tervek szerint haladna a toborzási erőfeszítésekkel. A legtöbb "újonnan toborzott" személyt arra kényszerítették, hogy a hadseregben maradjon, miután lejárt a szolgálati szerződése.
Új szerződésük friss sorkatonáknak vagy önkénteseknek minősíti őket, ami tovább erősíti a toborzási statisztikákat. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter októberben megerősítette, hogy néhány ilyen "önkéntes" - köztük foglyok és migráns munkavállaló - befejezte első szolgálati idejét, és valamikor január és szeptember között írta alá második szerződését.
Egyszerűen szólva, a Kreml sok újoncot duplán számol, és ez a gyakorlat folytatódik, bár könnyen lehet, hogy ez súlyosan visszaüt, mivel az orosz erők súlyos veszteségeket szenvednek el a frontvonalakon.
Erőszakos toborzás
A moszkvai tisztviselők mindazonáltal továbbra is úgy tesznek, mintha minden rendben lenne. Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester bejelentette, hogy a város a 2023-ra vonatkozó 22 ezer szerződéses katona toborzási tervét a tervezettnél korábban teljes mértékben végrehajtotta. Ez a kijelentés hamisan cseng, mivel 2022 februárja és decembere között már 25 000 katonaképes férfit toboroztak, és jelentős számú orosz menekült el a tavalyi "részleges mozgósítás" elkerülése érdekében.
Továbbá, figyelembe véve, hogy majdnem minden tizedik orosz állampolgár Moszkvában él, és hogy a város tisztviselőinek erőszakkal kell toborozniuk a közép-ázsiai vendégmunkásokat, az Oroszországban 2023-ra toborzott szerződéses katonák és önkéntesek teljes száma aligha közelíti meg a 200 ezret. Az "újonnan szerződtetett" katonák egy része az orosz fegyveres erők olyan ágaiban fog szolgálni, amelyek valószínűleg soha nem vesznek részt közvetlenül a háborúban, ami további kétségeket vet fel a Kreml által közölt számokkal kapcsolatban.
Törékeny front
Oroszország még mindig súlyos emberhiánnyal küzd Ukrajnában. Csak a harcok jelenlegi helyzete tette lehetővé, hogy az orosz erők fenntartsák a front mentén húzódó védelmi vonalaikat. Ha az ukrán fegyveres erők a Nyugat megfelelő támogatásával visszatérnek a manőverező hadviseléshez, a Kreml nehéz döntések elé néz, beleértve a megszállt területek esetleges feladását, valamint a munkaerő és a gazdaság teljes mozgósítását.
A tömeges mozgósítás újabb hulláma azzal fenyeget, hogy egyes régiókban tovább súlyosbítja a már amúgy is törékeny hangulatot, és Oroszország városaiban instabilitást kockáztat, ami bizonyíthatóan kisiklathatja Moszkva háborús erőfeszítéseit.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)