Tusk maradhat az elnök
A napirend első helyén az uniós vezetőket tömörítő tanács elnökének megválasztása szerepel, amelyről a résztvevők az ülés megnyitása után fognak szavazni. Az elemzők szinte biztosra veszik Donald Tusk volt lengyel miniszterelnök újraválasztását annak ellenére is, hogy a varsói kormány nemrégiben váratlanul bejelentette, Jacek Saryusz-Wolski európai parlamenti képviselő személyében ellenjelöltet indít az Európai Tanács élére.
Orbán szerint ebből lesz a legnagyobb vita az EU-csúcson >>>> |
A huszonnyolc tagállami vezető ezután a migrációs válság kezeléséről tanácskozik: áttekintik a korábbi döntések végrehajtását, és sorra veszik a hiányosságokat.
A következő napirendi pont a gazdaság, a munkahelyteremtés és a versenyképesség kérdése, amelynek során az egységes piac elmélyítésére is kitérnek. Ezek mellett várhatóan terítékre kerül még a közös biztonság- és védelempolitika, valamint az európai ügyészség létrehozásának kérdése. A munkavacsorán a résztvevők a továbbra is instabil nyugat-balkáni helyzetet fogják áttekinteni.
Pénteken már Theresa May brit kormányfő nélkül ülnek össze az Egyesült Királyság kilépése után bennmaradó huszonhetek vezetői, hogy informális tanácskozásukon a szűkebb körű Európai Unió jövőjéről, illetve az EU elődszervezeteit megalapító Római Szerződés 60. évfordulója alkalmából rendezendő március végi római csúcstalálkozó előkészítéséről egyeztessenek.
Hány sebességes lesz Európa?
A résztvevők között vita várható az európai projekt újraindításáról szóló nyilatkozat tartalmáról, amelyet a római találkozón fogadnának el. Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország például a többsebességes Európa gondolatát támogatja, a közép- és kelet-európai tagállamok azonban ezt hevesen ellenzik.