(Fotó: 123rf.com) |
Ülést tartottak az uniós tagállamok foglalkoztatásáért és szociális ügyekért felelős szakpolitikusai Pozsonyban, a gyűlés témája a digitalizáció és a robotizáció foglalkoztatásra gyakorolt hatása volt. A számok elkeserítőek: az OECD becslései szerint néhány éven belül a munkahelyek 12 százaléka szűnhet meg az unióban a robotok miatt, ez közvetlenül 40 millió embert jelent, ismertette Ján Richter szlovák munka-, szociális és családügyi miniszter.
A miniszter elmondása szerint a robotizációnak két jelentős hatása van a foglalkoztatottságra: egyrészt megváltoznak a kvalifikációs elvárások a munkavállalókkal szemben, amiket egyre nehezebb lesz teljesíteni megfelelő oktatás nélkül. Másfelől a megszűnő munkahelyek bár újakat hívnak a helyükre, ezeknek a száma jóval kevesebb lesz, mint a felszámolt álláshelyeké.
Megfelelő oktatás nékül védtelenek vagyunk
Az új technológia megjelenése ugyanakkor szükségessé teszi az átképzési lehetőségek fejlesztését. Marianne Thyssen, az Európai Unió foglalkoztatásért, szociális ügyekért, munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztosa elmondta: fontos lesz növelni a munkavállalók képzésére irányuló befektetéseket, mivel ez kulcsszerepet fog játszani abban, hogy érvényesülhessenek a munkapiacon. Az elöregedő társadalom mellett ráadásul fel kell készülni az unión belüli munkaerő-vándorlásra is, ennek a törvényi vonatkozásait is ki kell alakítani a következő években.
Milyen előnyei lennének a robotok uralmának? Szétvert gépek és munkássztrájk jellemezte a második ipari forradalmat, a patkolókovácsok pedig a műhelyükben keseregtek, amikor 1908-ban megjelent az első autó az utakon. A történelem, úgy tűnik, ismétli önmagát, és azóta sem sikerült megbarátkoznunk a fejlődéssel, csak a gőzgép helyett most a robotoktól rettegünk. Valójában azonban több előnye is lenne annak, ha a gépek mégis „átvennék az uralmat” – a kattintás után megmutatjuk, mik lehetnek ezek. >>> |