A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 57,6 pont, a válaszadók az előző hónaphoz képest tizenkettedik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be - közölte a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) pénteken. A korábbi márciusokkal összevetve az idei érték felülmúlja a hosszú távú márciusi átlagot (51,8), és az elmúlt három év átlagát (43,4).
A felmérésben vizsgált részindexek nagyobb része nőtt februárhoz képest. A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban is, hatodik alkalommal egy hónap változatlanság után; az elmúlt időszakban alapvetően 50,0 pont körül mozgott az index.
A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A termelési mennyiség indexe nőtt februári értékéhez képest, és 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizenharmadik alkalommal, 1995 óta most volt a harmadik legmagasabb az index értéke márciusban.
Az új rendelések indexe nőtt, és 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani értéknél 1995 óta soha nem mért magasabb márciusi értéket az MLBKT. A márciusi szállítási átfutási idő hosszabb lett februárhoz képest, és az ütem némileg nőtt. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi márciusi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.
A vásárolt készletek indexe nőtt, és 50,0 pont felett maradva egy havi szűkülés után tizenegyedik alkalommal bővül, a februárinál erősebb ütemben. Az idei indexérték a legnagyobb márciusi 1995 óta. A beszerzési mennyiség indexe nőtt februári értékéhez képest, és 50,0 pont fölött van tizenkettedik alkalommal. A bővülés üteme erősödött az előző hónaphoz képest, a mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a legmagasabb márciusi adat.
A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további nagyon erős árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak huszadik hónapja magasabbak, a mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legnagyobb márciusi.
A késztermékkészletek indexe márciusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, és erősebb bővülésre utal. A korábbi márciusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legmagasabb márciusi 1995 óta.
Az importindex értéke nőtt februárhoz képest, és 50,0 pont fölött maradt. Az exportindex értéke is nőtt az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének bővülését második hónapja; az elmúlt év egy alkalommal hozott csökkenést - közölte az MLBKT.
(MTI)