A Régió helyzete című, 2012-2013-as kilátásokat összegző 72 oldalas tanulmányból kiderül: Kína mellett Indonézia és India gazdasági növekedési potenciáljában bíznak leginkább a megkérdezettek, de az élmezőnyben van Vietnám és Korea is, és az első tízbe Ausztrália, az Egyesült Államok és Oroszország is bekerült.
A régió több mint 530 meghatározó szereplőjének - így többek közt kormányzati hivatalnokok, üzletemberek, tudósok, kutatók és újságírók - véleményén alapuló közvélemény-kutatást az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) nem-kormányzati megfigyelője, a Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Tanács (PECC) hozta nyilvánosságra legújabb éves jelentésében. |
Kínának kettős a megítélése, ugyanis egyik oldalról a kelet-ázsiai óriás teljesítménye hajtja előre a térségét is, ugyanakkor a másik oldalról lassulása az egész régióra nézve kockázatokat rejt. Utóbbi lehetősége okozza jelenleg a legtöbb fejfájást a térségben, a következő 12 hónapban Kínában mindössze 19,4 százalék valószínűsít a korábbinál nagyobb növekedést, a teljesítmény visszaesését ezzel szemben több mint 56 százalék tartja valószínűnek. Kína gazdasági teljesítményének lassulását az európai és az amerikai lassulásnál is fontosabbnak ítélték a válaszadók.
A világgazdaság egészét nézve a válaszadók csaknem kétharmada egyáltalán nem számol növekedéssel, a legnagyobb gazdaságot, az Egyesült Államokat illetően 30 százalék optimistán, ugyanennyien pesszimistán ítélik meg a kilátásokat, az Európai Unióban (EU) 84,4 százalék várja a teljesítmény romlását, míg 4,3 százalék számít annak javulására. Az EU-ban történtek ázsiai-csendes-óceáni térségre való hatását vizsgáló részletes közvélemény-kutatásból kiderül: legnagyobb átgyűrűző hatása a régióban az európai kereslet visszaesésének van, de kihívást jelent az európai helyzet következtében beszűkülő hitelfelvételi lehetőségek kezelése is. A legnagyobb kockázatok sorában - Kína gazdasági növekedésének lelassulása mellett - egy pénzügyi szektorbeli válság lehetősége, a jövedelmi egyenlőtlenségek növekedése és a protekcionizmus erősödése is szerepelnek, csakúgy, mint a tehetségekben való hiány.