Bécsben tárgyaltak az atomprogramról. Fotó: EPA/GEORG HOCHMUTH |
Xanyar Kamangar iráni befektetési bankár szerint a világ nagyhatalmaival való megegyezés megnyitja a kapukat Irán előtt. Irán 400 milliárd dolláros éves hazai össztermékével (GDP) és 80 milliós népességével a világ egyik legnagyobb gazdasága, amely hamarosan visszacsatlakozik a világkereskedelembe.
Nagyon fájtak a szankciók
Közgazdászok szerint az Iránnal szemben alkalmazott szankciók következtében az iráni ipar csaknem harmada kihasználatlan volt, ami ötödével csökkentette az ország hazai össztermékét. Négy évvel ezelőtt, a bankszektorra kivetett szankciókat megelőzően Irán és az Európai Unió közötti kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke 27,8 milliárd euró volt, míg tavaly csupán 7,6 milliárd euró. Ugyanakkor a szankciók miatt elhalasztott infrastrukturális projektek kivitelezése és az iráni olajipar modernizálása az importnak, például a cement és az acél behozatalának felfutását okozhatja.
A befektetők bizalma is jön majd
A szakemberek úgy vélik, hogy a nagyszabású külföldi befektetésekre talán egy-két évig még várni kell, mivel a nyugati cégek elővigyázatosak, hátha Teherán megszegi a közelmúltban kötött egyezséget, illetve minden bizonnyal megvárják a bankrendszer megerősödését.
Miközben egyes befektetők - például Omán és Dubaj - számára a szankciók feloldása lehetőséget jelent, mások a kialakuló versenyhelyzet miatt hátrányba kerülhetnek. Utóbbiak közé tartozik India, amely az utóbbi három évben megduplázta, 5 milliárd dollárra növelte az Iránba irányuló exportjának értékét.