3p
Különösnek tűnt, hogy a jelenlegi brit miniszterelnök, Theresa May, akitől nyugodt kormányzást vártak, hivatalba lépése után mennyire megvadult a Brexit kérdésében. Kompromisszumkeresés helyett fenyegetőzik, alig bír vele parlamentje. Most kiderült, mi az ok: azt kellene végrehajtania, amitől ő félt a legjobban.

Ismét egy kiszivárgás: ezúttal a Guardian jutott birtokába egy hangfelvételnek, melyen a jelenlegi brit miniszterelnök, Theresa May befektetési bankárok előtt beszélt a népszavazás előtt egy hónappal azon félelmeiről, hogy ha az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépésre szavaz, sok cég kivonul az országból, és ez igen komoly károkat okoz a brit gazdaságnak.

Mást mutatott

A Goldman Sachsnak tett megjegyzéseiről készült titkos felvételek szerint sokkal jobban félt a Brexittől, mint ahogy azt a kampány során, közvetlenül a választások előtt mutatta. Ezek szerint tisztában volt a veszélyekkel, ahogy elvileg most is tisztában van velük, de mégis visszafogottnak tűnt a nyilvánosság előtt, feltehetően azért, hogy mindkét népszavazási eredmény esetén jók legyenek a további politikai lehetőségei.

Így is lett, mint mérsékelt EU-támogató, miniszterelnök lett belőle, viszont mintha most kompenzálna: hónapok óta bizonytalankodik a kilépés időpontját illetően, viszont közben fenyegetőzik az ún. hard Brexittel, vagyis a közös belső európai piac elhagyásával, ami igen komoly károkat fog okozni országának. Ráadásul ezzel országa integritását is veszélyezteti, mivel Skócia ezt semmiképpen nem akarja elfogadni, és Észak-Írország is elégedetlen lenne, ha újra határ választaná el nemzetének másik felétől.

180 fokos fordulat

A beszéd május 26-án zajlott, és May hosszasan ecsetelte az EU-ban maradás előnyeit, sőt az Egyesült Királyság európai vezető szerepéről is beszélt, és arról, hogy el kell felejteni a múltat, és a jövőbe kell nézni. Hozzátette: nagyon jelentős dolog egy 500 milliós egységes kereskedelmi blokk részének lenni, és hogy sokan azért fektetnek be az Egyesült Királyságban, mert az Európai Unió tagja. Ha az ország nem lenne az Unióban, sok cég tenné fel a kérdést, mi a jobb nekik, a különálló szigeten maradni, vagy átvonulni az EU-tagállamokba.

Mindez nem lenne olyan különös, ha az utóbbi időben nem nyilatkozna lépten-nyomon vadul Európa-ellenesen. Most azt mondja, hogy az egységes belső piac fontos, de nem azon az áron, hogy országa ne vezethessen be szigorú kontrollt a munkaerő áramlást illetően. Ráadásul eddig olyan kompromisszumra sem volt hajlandó, hogy a parlamentet és országának kisebb népeit bevonja a teljes tárgyalási folyamatba.

Szépíthetne

A Goldmans Sachs elismerte, hogy Theresa May beszédet tartott náluk, amikor meghívott vendégként részt vett a bank egy programján. Felmerül, hogy ha mindezt tényleg így gondolta, ahogy a bankban előadta, akkor miért nem figyelmeztette népét a kampányban ugyanígy, hisz mint belügyminiszternek, volt szava. Tim Farron, a liberális demokraták vezetője is azt kifogásolja, hogy amire néhány bankárt figyelmeztetett, azt miért nem osztotta meg a szélesebb közönséggel is. Hozzáteszi: most itt a lehetőség, hogy a miniszterelnök a bankároknak elmondott aggodalmai szerint járjon el, és azt tekintse a legfontosabbnak, hogy országát benntartsa a közös piacon.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG