A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elemzése szerint minden mutató nőtt az év első három hónapjában és márciusban is. A szálláshelyek árbevétele márciusban országos szinten 18,4 százalékkal, Budapesten 17 százalékkal, vidéken 19,8 százalékkal, a Balatoni régióban 30,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Ez a mutató az első negyedévben országosan 14 százalékkal, a fővárosban pedig 12,5 százalékkal bővült. Az első negyedévben a belföldi szállodai vendégéjszakák száma 13,8 százalékkal, a külföldieké 6,3 százalékkal emelkedett.
A szállodai kategóriák között országos szinten és Budapesten is a háromcsillagos hotelek teljesítettek a legjobban, ezeknél a bruttó Revpar mutató növekedése 10,4 százalékos, illetve 13,9 százalékos volt. Március végéig országos szinten összesen 4 hotel nyílt meg 287 szobával, ebből 3 Budapesten 271 szobával, 1 vidéken 16 szobával.
Budapest a világ közepe?
Különleges kampány indul: jöjjön mindenki Budapestre! >>> |
Köszönhetően a hosszú hétvégéknek a magyarok is szívesebben keltek útra, az első három hónapban összesen 41,3 százalékkal nőtt az eltöltött vendégéjszakák száma. A fő úticél most is Budapest, a belföldi vendégéjszakák 11,8 százaléka, a külföldi vendégéjszakáknak pedig több mint kétharmada, vagyis az összes szállodai árbevétel 46,9 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás - szobaszám – mindössze 35 százaléka volt a fővárosban. A Balaton viszont népszerűbb volt a magyaroknak, mint a külföldieknek: előbbiek aránya 19,5, utóbbiaké 12 százalékkal nőtt a magyar Riviérán.
Jó a hírünk Izraelben?
A külföldi vendégéjszakák ismét impozáns mértékben nőttek, a legtöbben Izraelből érkeztek hozzánk nyaralni, őket a csehek, németek, románok és oroszok, valamint az olaszok követték. A magyarországi szállodákban jelentkező összes külföldi vendégéjszaka 82,7 százaléka Európából, 11,5 százalék Ázsiából, 4,9 százaléka Amerikából, 0,8 százaléka Ausztráliából és Afrikából érkezett. Az európai országokból 5,5 százalékos, az EU-ból 5,7 százalékos, Ázsiából 14,9 százalékos volt a növekedés.
Ugyanakkor, dacára a látványos emelkedésnek az idei első három hónapban a kelet-közép-európai régióban vizsgált 5 főváros - Bécs, Budapest, Prága, Pozsony, Varsó - között Budapest az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel (REVPAR) alapján Budapest 43,8 euróval a 4. helyet érte el Bécs, Varsó és Prága mögött, de Pozsonyt sikerült megelőzni.
Ezzel párhuzamosan az év első három hónapjában vidéki szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 13,5 százalékkal, a külföldi 9,7 százalékkal emelkedett. Utóbbi elsősorban a kiugróan sok olasz turistának köszönhető (számuk 39,1 százalékkal nőtt!), de rengeteg szlovák, ukrán, cseh, orosz és román is töltötte itt a szabadságát. Érdekesség ugyanakkor, hogy a lengyelek elkerültek minket, a lengyel turisták száma 22,3 százalékkal csökkent.
Enélkül nem is utaznánk?
Az elemzés szerint a belföldi kereslet kiemelkedő növekedése elsősorban a növekvő kereseteknek és az ennek hatására tovább javuló vásárlási hajlandóságnak, valamint a SZÉP-kártya népszerűségének, és nem utolsósorban a márciusi két hosszú hétvégének tulajdonítható volt köszönhető.
A kártya nélkül egyébként úgy tűnik, el sem indulnak a magyarok – a kártyafelhasználás március végéig 10,9 százalékkal, márciusban 11,6 százalékkal haladta meg a múlt évit. Ezzel egyébként érdemes sietni, mivel még mindig milliárdok várnak elköltésre a SZÉP-kártyákon, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>