5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Olimpiai láz helyett sokkal inkább a politikai és gazdasági katasztrófa árnyéka vetül Brazíliára. Kőbe vésték az ötveneseknek járó masszív nyugdíjat, a versenyképtelen ipart eredményező szabályokat és a korrupt politikai rendszert - a nyersanyagárak zuhanása után hogyan is lehetne ebből kilábalni?
Tüntetők követelik az elnök elszámoltatását Brazíliában. Fotó: EPA/Sebastião Moreira

2016-ban Rióban rendezik meg az Olimpiát - a nyári játékokat most először tartják Dél-Amerikában, a brazilok most végre azt csinálhatják, amihez igazán értenek: szervezhetnek egy óriási, látványos bulit. A hangulat azonban mégsem valami fényes: a The Economist friss számában megjelenő elemzés szerint ugyanis az ország sokkal inkább politikai és gazdasági katasztrófával néz szembe, mint örömünneppel.

Elbukott a pénzügyminiszter

Decemberre mindhárom nagy hitelminősítőnél a bóvli kategóriába fokozták le az országot, a pénzügyek rendbetételével megbízott pénzügyminiszter kevesebb mint egy év hiábavaló próbálkozás után lemondott. 2016-ra 2,5 - 3 százalékos csökkenést várnak a brazil gazdaságtól az elemzők, ami nem sokkal jobb az idei évre várható eredménynél. Eközben a brazil kormányra súlyos árnyékot vet az állami olajvállalat, a Petrobras körül kirobbant korrupciós botrány, Dilma Rousseff elnököt pedig a költségvetési hiányról szóló adatok meghamisítása miatt hallgatja ki a kongresszus.

A The Economist által felvázolt kép nem ismeretlen a gazdaságtörténetben: az ország rendbetételéhez kemény lépésekre lenne szükség, de Rousseffnek nem nagyon van mindehhez gyomra.

Óriási nyugdíjemelés és adócsökkentés, minden alap nélkül

A helyzetért persze itt is, mint más nyersanyag-alapú gazdaságok esetében, a globális árupiaci árak mélyrepülése is hozzájárult, ám az elemzés szerint erre még rátett egy nagy lapáttal Rousseff és a baloldali Munkáspárt tevékenysége is. Első ciklusában, 2011 és '14 között komoly, ámde megalapozatlan nyugdíjemelésbe és egyes kivételezett ipari szektorokat érintő adócsökkentésbe kezdett. 5 év alatt a költségvetési hiány a GDP 2 százalékáról 10 százalékra ugrott.

Az államadósság szintje közben meghaladta a GDP 70 százalékát, és gyorsan növekszik - a finanszírozása pedig az emelkedő kamatok között egyre többe kerül. Nem igazán maradtak monetáris politikai eszközök a gyorsuló, már 10,5 százaléknál járó infláció leküzdésére sem. Maradt hát az adóemelés és a kiadáscsökkentés eszköze.

Ennyivel nem ússzák meg

Ennek tükrében 18 milliárd dollárnak megfelelő összegű megszorításokat jelentett be az elnök, és szigorították a munkanélküli segélyhez való jutás feltételeit is. Mivel azonban az adóbevételek folyamatosan esnek, ez kevésnek bizonyult. A pénzügyminiszter sem az elnöktől, sem a Munkáspárttól nem kapott igazi támogatást, ahogy az ellenzék sem sorakozott fel a megszorítások mögött.

Nelson Barbosa, Brazília új pénzügyminisztere megpuszilja Dilma Rousseff brazil elnököt a Planalto elnöki palotában tartott beiktatási ünnepségén, Brazíliavárosban 2015. december 21-én. (MTI/EPA/Adriano Machado)

Az új pénzügyminiszter, Nelson Barbosa az elemzés szerint valamivel nagyobb támogatottsággal bír, és az alkuereje is nagyobb - az elnök nem igazán engedheti meg magának, hogy még egy minisztert elveszítsen.

Ki ne akarna 50 évesen ilyen szép nyugdíjat?

Az elemzés szerint Barbosa kezdhetné akár a nyugdíjakkal is: a minimálnyugdíj összege megegyezik a minimálbérével, ami reálértékben 90 százalékot emelkedett egy évtized alatt. A nők elképesztően korán, jellemzően 50, a férfiak 55 éves korukban mennek nyugdíjba. A GDP 12 százalékát fizeti ki nyugdíjakra a kormány.

A cégeknek óriási terhet jelentenek a kicsit sem vállalkozásbarát adótörvények, ahogy egy dolgozó elbocsátása is rendkívül sok pénzbe kerül. A nemzetközi versenytől folyamatosan védik a brazil cégeket, így a termelékenység a legalacsonyabbak között van az egész világon.

Kőbe vésett pazarlás, korrupt politika

A helyzetet nehezíti, hogy az állami kiadások jó 90 százalékát jelenleg törvényi okok miatt nem is lehet csökkenteni: védik az érvényben lévő jogszabályok, részben az alkotmány is.

A gazdaság rendbetételét pedig szinte lehetetlenné teszi a politikai rendszer is. Rendkívül töredezett a paletta, 28 párt képviselteti magát a kongresszus alsó házában. A rendszer leginkább a szavazatvásárlásnak, a politikai zsoldosoknak kedvez, akiknek nem sok elköteleződésük van egy párt vagy egy program irányába. A kongresszusi képviselők akkora államokat képviselnek, amelyek némelyike népesebb egy-egy szomszédos országnál - ez pedig igencsak költségessé teszi a kampányt, nem csoda, hogy a Petrobrast is be kellett vetni egyesek érdekében, amikor a finanszírozásra került sor.

Ki emeli fel a szegényeket?

A kormánypárt nem akar megszorításokat, az ellenzék az elnök elszámoltatásával van elfoglalva - az alkotmány átalakításához szükséges háromötödös többséget igen nehéz lesz összehozni.

Mivel nagyrészt saját devizában van az ország adóssága, nem valószínű az államcsőd bekövetkezése. Az elemzés szerint azonban ha nem sikerül megfordítani a folyamatokat, akkor az eredeti elképzelés a sokmilliónyi szegény felemeléséről biztosan kudarcba fullad, vagy akár visszájára is fordulhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG