(Fotó: Wikimedia Commons) |
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom orosz állami gáziparvállalat vezérigazgató-helyettese nem zárja ki, hogy megépülhessen az Északi Áramlat-3 gázvezeték. A vállalat korábban már jelezte, hogy kész annyi gázt szállítani Európába, amennyi csak szükséges – ez annak tükrében különösen fontos, hogy 2030-ra gyakorlatilag megszűnhet a holland groningeni gázmezőn a kitermelés. Ennek biztosítására készek új útvonalakat kiépíteni, már amennyiben Európa bejelenti az erre való igényét.
A Gazprom 2016-ban 12,5 százalékkal, több mint 179,3 milliárd köbméterre növelte a volt szovjet köztársaságokon kívülre irányuló exportját, tavaly pedig 194,4 milliárd köbméterrel újabb rekordot állított fel. Az orosz gázipari óriás mintegy 60 százalékkal részesült az európai gázimportból, amit ugyan nem terveznek növelni, de Medvegyev elmondása szerint csökkenteni sem.
Még az előző sincs kész
Az új vezeték megépítése annak tükrében is különösen érdekes, hogy az Északi Áramlat-2 csak jövőre kezdi majd meg a működését, egyetemben a kínai vezetékkel. A balti államok és Lengyelország már az Északi Áramlat első két vezetékének megépítésekor is élesen bírálták a projektet, a közös érdekek elárulásával hibáztatva Németországot. Az Északi Áramlat-2 projekt keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter - a már meglévő vezetékpárral azonos - szállítási kapacitású vezetékkel bővítik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek kiindulási pontja az oroszországi Viborg, és a németországi Greifswaldig tart.
Az Északi Áramlat-2 vezetékpár kiépítésével Oroszország ugyanakkor teljesen kiiktathatná Ukrajnát, mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelhetné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát. Ráadásul egyúttal domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.