A világon napról napra dönt rekordokat az új koronavírusos fertőzöttek száma. Márpedig a kormányokon már szinte elviselhetetlen lett a politikai nyomás, hogy állítsák vissza a gazdaságot és a társadalmi életet a hagyományosan megszokott kerékvágásba. Ez olyan elvárás, amelynek teljesítése nagyban függ a COVID-19 elleni hatékony vakcina kifejlesztésétől.
Dezinformációs vetélkedés
A vakcina kifejlesztése körül tehát érthető módon megnőtt a nemzetközi politikai feszültség, mivel a kormányok elsőként akarják megkötni megállapodásaikat a vezető vakcinafejlesztőkkel. Ez a politikai verseny már dezinformációs vetélkedéssé alakult, amint a kormányoknak meg kell felelniük a közvéleményük elvárásainak, egyben kedvezően alakítani az adott kormány képét a nemzetközi közvéleményben. Ebben az összefüggésben Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője egy olyan „globális narratíva-versenyre” figyelmeztetett, amelynek keretein belül egyes államok már dezinformációk használatával akarják lejáratni más kormányok hitelességét.
A feszültséget csak fokozta Moszkva augusztus 11-i döntése, amellyel megadta az engedélyt egy vakcinára. Mindezt úgy, hogy a kritikus, harmadik szakaszát a tesztelésnek (ahol önkéntesek nagyobb csoportján tesztelik és kontroll csoportot is alkalmaznak) csak a hivatalos jóváhagyás utáni napon kezdték. Márpedig a harmadik fázis nélkülözhetetlen információforrás az esetleges vakcina hatékonyságát és biztonságát tekintve. A vakcina jóváhagyás kritikus fázisának és a klinikai kísérletek elvégzésének kihagyásával Moszkva méginkább kiélezte a nemzetközi vitát.
Állami hekkercsoportok
A kormányok világszerte nagy pénzekkel támogatják a vakcina kifejlesztését. Ezen központi támogatásokat elnyert szervezetek és cégek szinte törvényszerűen válnak kibertámadások célpontjaivá. Idén májusban az amerikai és a brit kibervédelmi ügynökség – a US Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) és a UK National Cybersecurity Centre (NCSC) – közös figyelmeztetésben hívták föl a figyelmet arra, hogy államilag támogatott hekkercsoportok céloznak meg olyan egészségügyi szerveket, gyógyszercégeket és orvosi kutatóállomásokat, amelyek részt vesznek a vakcina kifejlesztésében. Szintén májusban olyan brit szuperszámítógépeket támogató hálózatokat kellett ideiglenesen lekapcsolni, amelyek részt vettek a koronavírus kutatásban.
Az pedig a legtermészetesebb, hogy a Kína és az USA között örvénylő politikai feszültség erre a területre is kiterjed. Amerikai és európai hivatalnokok szerint Kína, Oroszország és Irán állami dezinformációs kampányokat folytat. Ezek során azzal vádolják a Nyugatot, hogy képtelen kezelni a járványt.
Akcióban a kínai állambiztonság
Az FBI vizsgálatai szerint Peking egyben aktívan próbálja aláásni a vakcinán dolgozó amerikai szervezetek, akadémiai intézmények és cégek kutatómunkáját. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium, helyt adva az FBI vizsgálatainak, júliusban két kínai, az állambiztonság – Guangdong State Security Department (GSSD) – által támogatott hekkerrel szemben is vádat emelt.
Ezek az ütésváltások mára egyértelműen a geopolitikai versengés szerves részei lettek.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)