Májusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 5,9, a behozatalé 8,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a Privátbankárral. Az év első öt hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene 7,8, illetve 8,3 százalékkal bővült.
A kivitel értéke 7 milliárd eurót (2142 milliárd forintot), a behozatalé 6,6 milliárd eurót (2018 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg többlete az év ötödik hónapjában 410 millió euró (124 milliárd forint) volt, 81 millió euróval (20 milliárd forinttal) kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.
2014 első öt hónapjában a kivitel értéke 34,9 milliárd euró (10 725 milliárd forint), a behozatalé 32 milliárd euró (9812 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 3 milliárd eurót (913 milliárd forintot) tett ki, ami 174 millió euróval (78 milliárd forinttal) haladta meg az előző év azonos időszaki szintet.
Eközben gyengült a forint
2014 első öt hónapjában a külkereskedelmi termékforgalom forint árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva kivitelben 0,2 százalékkal emelkedett, a behozatalban 0,4 százalékkal csökkent.
A cserearány 0,6 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 3,7 százalékkal értékelődött le, míg a dollárhoz képest árfolyama 0,9 százalékkal erősödött.
Mi, mennyivel?
A gépek és szállítóeszközök volumene kivitelben és behozatalban közel azonos mértékben, 8,9, illetve 9,0 százalékkal nőtt 2013 első öt hónapjához hasonlítva. Az árucsoportok között meghatározó súlyú közúti jármű forgalomélénkítő hatása túlszárnyalta a zsugorodó részarányú híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelmének jelentős csökkenését.
A közúti jármű exportja (főként a gépjárműveknek köszönhetően) csaknem felével, importja (elsősorban az alkatrészbehozatal miatt) közel harmadával bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A gépjárműgyártáshoz kapcsolódó energiafejlesztő gépek (motoralkatrészek, benzin-, illetve dízelmotorok) behozatala hatodával haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet.
Több mint tizedével bővült a villamosgép, villamos készülék és műszer importja, az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés exportja és az általános rendeltetésű ipari gép mindkét irányú forgalma.
Nem minden muzsikált jól
Folytatódott a híradás-technikai termékek kereskedelmének évek óta tartó visszaesése, amely főként a hazai előállítású mobiltelefonok iránti világpiaci kereslet csökkenése miatt történt.
A feldolgozott termékek exportvolumene 6,6, az importé 10 százalékkal haladta meg a 2013. január–májusi szintet. Az árufőcsoport forgalmában mindkét irányban meghatározóak voltak az autóiparhoz szükséges termékek.
Jelentős volt a szakmai tudományos ellenőrző műszer – ezen belül az automata szabályozó- vagy ellenőrző műszer és készülék – kivitelének, valamint a gumigyártmány és a csekélyebb részarányú, számos járműipari alkatrészt is magában foglaló bútor és bútorelem behozatalának volumen-növekedése. A számottevő súlyú gyógyszer és gyógyszerészeti termék exportvolumene ezzel szemben kis mértékben a tavalyi szint alatt maradt.
Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 0,8 százalékkal meghaladta a 2013. január–májusit. A kőolaj és kőolaji termék volumene a májusban történt jelentős beszerzéseknek köszönhetően már közelít az egy évvel ezelőtti szinthez. A természetes és mesterséges gáz behozatalában harmadik hónapja számottevő bővülést regisztrált a hivatal, így az a teljes időszakot tekintve mintegy tizedével meghaladta az
előző évit. A villamos energia importvolumenét a gázéhoz hasonló mértékű növekedés jellemezte.
Kevesebb élelmiszer érkezett
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8,5, az importé 7,9 százalékkal nőtt 2013. január–májushoz képest. Májusra a behozatal növekedése lelassult. Az exportdinamika pedig csökkenést mutatott, amely a kivitel húzóerejét jelentő gabona- és gabonakészítmény áprilisi és májusi kiszállításaiban mért jelentős visszaesés következménye.
Az élő állat mindkét irányú forgalma szintén nagymértékben csökkent, ezzel szemben a teljes időszakban töretlenül bővült az állati takarmány exportjának, továbbá a kávé, tea, kakaó, fűszer importjának volumene.
2014. január–májusban az export 80, az import 75 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. A kivitel volumene 9,8, a behozatalé 14 százalékkal volt több, mint 2013 azonos időszakában. A külkereskedelmi többlet ezen országcsoport esetében 3856 millió euró (1185 milliárd forint) volt, ami 655 millió eurós (151 milliárd forintos) csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,2 százalékkal nőtt, a behozatalé 6,4 százalékkal esett vissza 2013. január–májushoz képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 888 millió euró (272 milliárd forint) volt, 829 millió euróval (229 milliárd forinttal) kevesebb, mint egy évvel korábban – közölte a KSH.