Az államtitkár szerint ha a tárgyalások valamilyen okból őszig elhúzódnak, sor kerülhet egy kötvénykibocsátásra, de csak az IMF-fel és az EU-val egyetértésben. Pleschinger Gyula a Dow Jones hírügynökségnek azt mondta: szeptember eleje lenne a legoptimálisabb periódus a kibocsátásra. Magyarország 15 milliárd eurós elővigyázatossági hitelkeretet akar biztosítani magának.
Közben londoni elemzők budapesti tárgyalásaikra hivatkozva szintén azt közölték, hogy a jegybanktörvény ügyében még fennálló nyitott kérdések ellenére a jövő hónapban várhatóan megkezdődnek a hivatalos tárgyalások a Magyarországnak összeállítandó új IMF/EU-csomagról. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja a múlt héten tett tájékozódó látogatást Budapesten, ahol találkozott magas rangú kormánytisztviselőkkel, a Magyar Nemzeti Bank és a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel, valamint helyi befektetési alapkezelőkkel és magánszektorbeli közgazdászokkal.
A látogatásról a JP Morgan szakértői közölték: azok a kormányilletékesek, akikkel tárgyaltak, "bizakodónak tűntek" azzal kapcsolatban, hogy sikerül kompromisszumra jutni a jegybanktörvényhez kötődő, még nyitott ügyekben. A cég elemzői közölték azt is: értesüléseik szerint egy szakértői csoport dolgozik a megoldáson. Emellett "úgy tűnik", hogy az IMF és az EU is enyhített a Magyarországgal szemben támasztott feltételekkel kapcsolatos hozzáállásán, elsősorban az európai kockázati környezet romlása és a költségvetést feszesebbre húzó legutóbbi magyar kormányzati intézkedések nyomán. Mindezek alapján a JP Morgan elemzői azzal számolnak, hogy a hivatalos IMF/EU-tárgyalások júniusban megkezdődhetnek. A ház reálisnak nevezte, hogy szeptember-októberre elérhető az egyezség a finanszírozási csomagról.
Tegnap ugyancsak budapesti tapasztalatokra hivatkozva a Royal Bank of Scotland elemzőcsoportja még június végi kezdést jósolt a tárgyalásokra, ugyanis ők az Ecofin ülés utánra várják azok kezdetét.
A tranzakciós adót illetően Pleschinger Gyula azt mondta a Dow Jones hírügynökségnek, hogy Magyarország kész változtatásokat végrehajtani a tervezeten, hogy az a szürke gazdaság visszaszorítását is szolgálja, de az előirányzott bevétel "kőbe van vésve". A kormány jövőre 130 milliárd forintot akar beszedni az adóból.