Priti Patel brit belügyminiszter a Downing street 10 előtt 2020 februárjában. Fotó: EPA / Will Oliver |
A 47 éves Priti Patel egy ugandai-indiai származású család gyermekeként született Londonban. Korán bekapcsolódott a konzervatív párt munkájába, de dolgozott évekig lobbistaként is. A Tory jobbszárnyhoz tartozik, erőteljesen kampányolt a Brexit mellett.
Brit segélypénzeket az izraeli hadseregnek
2016-ban, nemzetközi fejlesztési miniszteri kinevezése után szinte azonnal betámadta az ENSZ és a Palesztin Hatóság közvetítését a brit segélyek nyújtásában a palesztin területek felé. Ezt a lépését aktívan támogatta a brit Zsidó Vezetési Tanács és a Cionista Szövetség. De ez csupán előszele volt annak a politikai viharnak, amely a rákövetkező évben elsöpörte hivatalából.
Patel 2017 novemberében mondott le nemzetközi fejlesztésért felelős miniszteri pozíciójáról miután kiderült, hogy több titkos (!) találkozót követően brit adófizetői segélypénzzel szerette volna segíteni az izraeli hadsereget. Mindezt azután, hogy a brit kormányfő és az Izraelbe akkreditált brit nagykövetség tudta nélkül augusztusi nyaralása idején találkozott az izraeli miniszterelnökkel, az izraeli külügyminisztérium egyik igazgatójával és az izraeli közbiztonsági, információs és stratégiai ügyek miniszterével. Ez utóbbi látja el az izraeli titkosszolgálatok politikai felügyeletét.
Az is kiderült, hogy Patel meglátogatott egy izraeli katonai kórházat a megszállt Golán-fennsíkon, amellyel szintén súlyosan megsértette a brit diplomáciai protokollt. London ugyanis hivatalosan nem ismeri el Izrael állandó jelenlétét a Golán-fennsíkon, amit még 1967-ben Szíriától csatoltak el. Érdekes módon a brit lapok nem tették fel direktben a kérdést, hogy a brit fejlesztési miniszter milyen szoros kapcsolatot ápolt az izraeli hírszerzéssel?
Fölfelé bukott, de eljött a vég
Naz Shah, urdu származású munkáspárti országgyűlési képviselő állítása szerint az Izrael Konzervatív Barátai (CFI) nevű parlamenti csoport koordinálja a brit politikát Izrael, illetve Palesztina felé. Patel tagja ennek a csoportnak és komoly donor-pénzeket kaphatott politikai pályájához.
Patelt tehát 2017 végén egy, a brit nemzetbiztonságot súlyosan aláásó ügy elsodorta – de láss csodát, rövidesen felfelé bukott és már 2019 nyarán Boris Johnson belügyminiszternek nevezte ki! Új funkciójában viszont olyan sértően és megalázóan viselkedett az elmúlt időszakban még államtitkári rangú beosztottaival is, hogy a napokban Miniszterelnöki Hivatal hivatalos vizsgálatot indított.
Sir Philip Rutnam közigazgatási államtitkárként ugyanis 33 éves karrier után, február 29-én benyújtotta lemondását. Rutnam szerint Patel „a félelem atmoszféráját” generálta a belügyminisztériumban, ahol rendszeresen „ordibált és káromkodott”. Megfigyelők szerint Patel ezt az ügyet már nem fogja túlélni politikailag.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)