Menekültek a tranzitzónában. Fotó: Privátbankár |
A jelentés szerint az AI szakértői augusztus elején Magyarországon, Szerbiában és Ausztriában vizsgálódtak, 143 embert hallgattak meg, köztük 129 menekültet és migránst - gyermekeket, nőket és férfiakat egyaránt -, valamint menedékjogi illetékeseket, rendőröket és nem kormányzati szervezetek aktivistáit.
Az ennek alapján összeállított jelentés szerint több ezer menekülttel - köztük kísérő nélküli gyermekekkel - szemben alkalmaznak durva erőszakot, törvénysértő visszatoloncolást és ugyancsak törvénysértő fogva tartást a magyar hatóságok, és az egész rendszer leplezetlenül úgy lett kialakítva, hogy elrettentse a menekülőket.
Az elrettentésre játszunk
John Dalhuisen, az AI európai kutatási programjának igazgatója a jelentésben úgy fogalmaz, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a jogállamiságot a félelem uralmával váltotta fel. A menekültek és a migránsok Magyarországra történő bejutását szándékosan akadályozó lépéseihez egy még ennél is nyugtalanítóbb jelenség járul: a bevett gyakorlattá vált támadások a menekültek és migránsok ellen, és azok ellen a nemzetközi biztosítékok ellen, amelyeket a védelmükre alakítottak ki.
A rettenetes bánásmód és az útvesztőszerű menedékjogi eljárási gyakorlat olyan cinikus trükk, amelynek célja a menedékkérők elrettentése az egyre inkább militarizált (magyar) határoktól. A mérgező hatású népszavazási kampányt lázas hangvételű, szintén mérgező menekültellenes retorika kíséri - fogalmaz az emberi jogi szervezet.
A jelentés szerint az Amnesty International szakértőinek látogatása idején a magyar-szerb határövezetben hatszáznál többen tartózkodtak hevenyészett táborokban, sokan már hónapok óta.
Kilátástalan a helyzetük
Akiket a magyar hatóságok a határövezet magyar oldalán elfognak, törvényellenesen visszalökik Szerbiába, nem vizsgálva azt sem, hogy szükségük van-e védelemre. Az AI szakértői által meghallgatottak közük egyesek arról számoltak be, hogy e visszatoloncolások során a hatóságok indokolatlan mértékű erőszakot alkalmaznak, menedékkérőket vernek meg, rugdosnak vagy kutyákat uszítanak rájuk.
Egy kísérő nélküli 17 éves fiú, akit a határtól 10 kilométerre fogtak el a rendőrök, azt mondta az AI vizsgálóinak, hogy csoportjának egyik tagját úgy megrúgták, hogy eltört a lábfeje.
A tranzitövezetekben a családjuk nélkül érkező férfiakat gyakran akár négy hétig is törvénysértő módon fogva tartják, és legtöbbjük menedékkérelmét azzal vetik vissza, hogy Szerbia, amelyen átutaztak, biztonságos harmadik országnak számít.
Azokat a menedékkérőket, akik sikeresen átjutnak a tranzitövezeteken, nyitott vagy zárt szálláskörzetekbe viszik, amelyek a legalapvetőbb felszereltséget is nélkülözik, alig nyújtanak egészségügyi ellátást vagy a gyerekek számára oktatási, aktivitási lehetőségeket.
Az Amnesty International bizonyítékokat talált arra is, hogy egyes kísérő nélküli gyerekeket felnőtt férfiakkal egy fedél alatt szállásolnak el. A tolmácsok hiánya és a hosszas, bonyolult menedékjogi eljárások gyakran áthatolhatatlan akadályt képeznek a menedékkérelmek elbírálása előtt.