4p
Több elemzőház szerint is nagyon erős volt az előző negyedévhez képest a közép-európai EU-s országok gazdasági teljesítménye.

Londoni pénzügyi elemzők szerint valószínűleg robusztus növekedési adatokat közölnek a héten az idei első negyedévről a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország.

Dupla olyan jól teljesíthettünk, mint az előző negyedévben

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a keddi előzetes adatismertetésekben "nagyon erős" számokat várnak négy közép-európai EU-gazdaság - Magyarország, Csehország, Románia és Lengyelország - első negyedévéről. A ház szerint a négy gazdaság negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedése az idei első három hónapban 4-5 százalék lehetett.

A cég hangsúlyozza, hogy Magyarország és Csehország esetében ez több mint kétszerese lenne a tavalyi negyedik negyedévi ütemnek.

A siker kulcsai

A JP Morgan éves összevetésben 3,5 százalékos GDP-növekedést vár reálértéken az idei első negyedévre. A gyorsuló növekedési lendületre vallanak a magas frekvenciájú aktivitási jelzők, amelyek erőteljes bővülést mutatnak az ipari termelésben, a kiskereskedelmi forgalomban és különösen az építőiparban.

Magyarországon és Lengyelországban kiugróan erőteljes, több mint 30 százalékos volt az építőipar első negyedévi teljesítményének negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedési üteme, ami valószínűleg a beruházások élénkülését jelzi - hangsúlyozzák a JP Morgan londoni elemzői.

A ház szerint az ipari termelésnek a járműgyártás erőteljes felfutása adott felhajtóerőt, és ez egyrészt az euróövezeti növekedés gyorsulását, másrészt az erősödő hazai aktivitást mutatja. A JP Morgan elemzői szerint térségben a fogyasztási kiadásokat az erős fogyasztói bizalom is segíti, ez pedig a mélységi rekordokon járó munkanélküliségi rátákat és az erőteljes reálbér-növekedést tükrözi.

A cég várakozása az, hogy ez a lendület tartós marad.

Innen már nincs hova?

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics helyzetértékelése szerint a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok az erőteljes növekedési lendület miatt most már kezdenek kifutni a kapacitástartalékokból.

A ház londoni elemzői közölték: becslésük szerint az országcsoport gazdaságaiban a kibocsátási rés - az elért tényleges növekedés százalékos rátája a potenciális növekedéshez viszonyítva - a 2013-ban mért mínusz 2 és mínusz 5 százalék közötti sávról mára gyakorlatilag teljesen bezárult, vagyis a régió gazdaságaiból jórészt kifogyott kapacitásfelesleg. A cég saját számításai szerint a kibocsátási rés a magyar gazdaságban már jelentős mértékben pluszba fordult, 1,8 százalékkal meghaladva a potenciális GDP-t.

A Capital Economics elemzőinek várakozása szerint ebben a környezetben az inflációs ütemek a térségi gazdaságokban jövőre átlépik a jegybanki tűrési sávok középértékeit, Magyarország esetében a 3 százalékot. A ház az idén 3 százalékos, jövőre 3,5 százalékos átlagos inflációval számol Magyarországon. Az elemzők mindezek alapján azzal számolnak, hogy a térségi jegybankok a következő 12-18 hónapban hozzákezdenek monetáris politikájuk szigorításához. A cég Magyarországon és Romániában agresszívabb szigorítási ciklust vár, mint a térség többi gazdaságában.

Szinte mindenki gyorsulást mért

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői 1,5 százalékos negyedéves összevetésű növekedést valószínűsítenek a magyar gazdaságban az idei első negyedévre. A ház számítási módszerei szerint ez éves összevetésben azt jelentené, hogy a magyar hazai össztermék 3,3 százalékkal haladta meg 2017 első három hónapjában a tavalyi azonos időszak GDP-értékét. A Goldman Sachs londoni elemzői is hangsúlyozzák, hogy ez több mint kétszeres gyorsulás lenne az előző negyedévről, a tavalyi utolsó negyedben ugyanis 1,6 százalékos éves növekedést mértek a magyar gazdaságban.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői közölték, hogy szezonális kiigazítással számolták előrejelzésüket, de ez is érdemi gyorsulást jelez a magas frekvenciájú aktivitási jelzőszámok nyomán: e modell alapján a ház negyedéves összevetésben 0,9 százalékos, éves összehasonlításban 2,7 százalékos növekedést vár az idei első negyedévre a magyar gazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG