![]() |
Szavazólapok az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskolában az országgyűlési képviselő-választáson 2018. április 8-án. Forrás: MTI/Balogh Zoltán |
A Nemzeti Választási Iroda elnöke, Pálffy Ilona elmondása szerint idén106 egyéni választókerület mind a 10 285 szavazóköre rendben megkezdte a munkáját, biztosítottak a szavazás feltételei, az első választópolgárok mindenhol leadhatták a szavazatukat. Különösebb említésre méltó fennakadás nem történt, mindössze egyetlen helyen kellett póttagot kellett bevonni, mert a szavazatszámláló bizottság tagja vasárnapra megbetegedett, de erről soron kívül intézkedtek. A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz - tette hozzá.
Idén egyébként mintegy 144 ezer fiatallal bővült a szavazók köre, ők először mondhatnak véleményt az ország vezetéséről. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) napközben hét alkalommal ad tájékoztatást a részvételről: 7, 9, 11, 13, 15, 17 órakor, valamint 18:30-kor, zárás előtt.
Nem vagy rutinos szavazó? Segítünk!
A szavazás demokratikus joga minden magyar állampolgárnak, amivel érdemes is élni, ennek azonban vannak feltételei. Ezért ha elmész szavazni, úgy ne felejtsd otthon az érvényes személyidet és lakcímkártyádat, vagy bármi olyan dokumentumot, amely tartalmazza a személyi azonosítódat és a lakcímedet. Az azonosításra bármilyen típusú személyi igazolványt elfogadnak, valamint az 1998 után kiadott útleveleket és a kártyaformátumú jogosítványokat is.
Emellett fontos, hogy nem szavazhatsz csak úgy bárhol, mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről korábban valamennyi választópolgárt tájékoztatták. Aki a lakóhelyétől eltérő helyen kíván szavazni, azok legkésőbb péntek délutánig kérhették az átjelentkezésüket, ezt mintegy 200 ezer ember meg is tette. A mozgáskorlátozottak és betegek számára mozgóurnát biztosítanak, de csak abban az esetben, ha ezt előre kérte – ennek elmulasztása esetén akkor sem szavazhat ilyen módon, ha valaki máshoz visznek urnát az adott háztartásba.
Miért utasíthatnak el?
Érdemes ellenőrizni indulás előtt és úgy összeválogatni az igazoló dokumentumokat, ugyanis a bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. A szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek.
Bevihetem a gyereket a fülkébe?
A legjobb, ha ekkor a gyerkőcöt kint hagyjuk tőlünk két lépésre a szavazófülkén kívül, az érvényes szavazáshoz ugyanis egyedül kell tartózkodni a fülkében. A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
Bejutottam, mi a teendő?
Ha a szavazásnak nincs akadálya, akkor a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat (az országos listásat és az egyéni választókerületit), amelyet a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választó borítékot is kap, ebbe teheti szavazatát, mielőtt az urnába dobja. Ezután csak annyi a dolgod, hogy kiválaszd a pártlistáról és az egyéni jelöltek közül a legszimpatikusabbat, és a mellettük lévő karikába tollal egy jól látható X-et vagy keresztet tegyen – a lényeg, hogy egyértelmű, két egymást keresztező vonal legyen a karikában, hiszen csak így érvényes a szavazat.