Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában – közölte csütörtök reggel a KSH.
A szektor éves mérlege nagyon gyenge lett.
- Az ipari termelés 4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi, 5,5 százalékos visszaesést követően. Ezen belül a három nemzetgazdasági ág közül a feldolgozóipar kibocsátása 4,9 száazalékkal mérséklődött, ugyanakkor az energiaiparé 7,3, a csekély súlyú bányászaté 27 százalékkal bővült 2023-hoz viszonyítva.
- A feldolgozóiparban folyó áron mintegy 51 ezer milliárd forint termelési értéket állítottak elő 2024-ben. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben csökkent a termelés, a legnagyobb mértékben, 13,6 százalékkal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A többi négyben nőtt a volumen, 0,2 és 3,9 százalék közötti mértékben, a leginkább az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában.
- Az ipari export 3,8 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál (2023-ban 3 százalékos volumencsökkenést mértünk). A teljes ipari értékesítés 62, a feldolgozóipari értékesítés 73 százaléka származott külpiaci eladásokból. A feldolgozóipari export 6,2 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. Ezen belül a 32 százalákos súlyt képviselő járműgyártásban 9,9 százalékkal visszaesett a kivitel volumene.
- Az ipar belföldi értékesítése 2,7, ezen belül a feldolgozóiparé 3,8 százalékkal mérséklődött. A feldolgozóipar hazai értékesítésének legnagyobb részét, 27 százalékát adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásának belföldi eladásai viszont 5 százalékkal meghaladták az előző év szintjét.
- Az ipari termelés csak Dél-Dunántúlon nőtt (3 százalékkal). A többi régióban 1,6 és 8 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.