A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint februárban az export euróban számított értéke 5,4, az importé 7,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A külkereskedelmi többlet 57 millió euróval 911 millió euróra csökkent. A forgalom alakulását befolyásolhatta, hogy idén februárban a tavalyi szökőnap miatt eggyel kevesebb munkanap volt - tette hozzá a KSH. További részletek >>>>
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője az adatokra reagálva közölte: a februári külkereskedelmi többlet elérte a 911 millió eurót, ami 57 millió euróval volt alacsonyabb az egy évvel korábban mért többletnél.
A tavalyi 10 milliárd eurós külkereskedelmi többletnél idén nagy eséllyel kisebb szufficitet láthatunk majd, hiszen a háztartások fogyasztásának további erősödése, illetve a beruházási aktivitás felfutása csökkentheti a felfutó importon keresztül a többletet. Kockázatot hordoz önmagában az eurózóna konjunktúrája, a Brexit, illetve a még nem ismert, de várt Trump-i külkereskedelmi intézkedések - véli Ürmössy.
Összességében úgy vélik, hogy a várt csökkenés ellenére, a külkereskedelmi többlet jelentős maradhat (kb. 9,5 milliárd euró), ami védelmet nyújthat a forint árfolyamának turbulens nemzetközi piaci környezetben.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint Idén 8,6-8,7 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint a tavalyinál valószínűsíthetően magasabb átlagos olajárak miatt. 2018-ban az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem várunk további jelentősebb csökkenést a külkereskedelmi többletben.