4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tőzsdék eddig szárnyaltak és a nagy bankok és brókerházak elemzői is optimisták voltak az elnök megválasztása óta, mondván, jön az adócsökkentés, az állami költekezés, és ez milyen remek a tőzsdei cégeknek. Az elnök hivatali tevékenységének első két hete azonban van már, akit lehűtött közülük.

A Goldman Sachs közgazdászai a múlt hét végén adták ki elemzésüket, melyben Donald Trump elnökségének első két hete alapján vázolták fel a várható folyamatokat, és már jóval kevésbé optimisták, mint korábban. November 8-án az elemzők többsége gyorsan elfelejtette azt az addigi aggodalmát, hogy az elnök hivatalában is hasonló stílust követhet, mint kampányában, és csak a pozitívumokat hangsúlyozták: adóreform, költségvetési lazítás.

Eddig tartott a remény

A hozzáállás eddig nem is változott, a részvényárfolyamok november 8-tól meredeken emelkedtek, és januárban már ugyan lelassult a folyamat, de azért sikerült új csúcsot elérni. A Goldman Sachs elemzése viszont most értékeli Donald Trump elnökségének eddigi tapasztalatait, és jóval óvatosabb, mondhatni pesszimistább következtetésekre jutottak. Azt látják, hogy az elnök eddig elsősorban a bevándorlás és a kereskedelem kérdésére koncentrált, utóbbira leginkább a protekcionizmus jegyében.

S&P 500

Korábban úgy látták, hogy az adócsökkentés és a költségvetési lazítás több előnyt hozhat, és ehhez képest a bevándorlással kapcsolatos intézkedések és a kereskedelem esetleges korlátozása eltörpülnek. Most azonban mintha fordult volna a helyzet: az utóbbi kettőből adódó veszélyek sokkal nagyobbnak tűnnek, mint korábban. A részleteket a Goldman közgazdászai a Bloomberg szerint 3 fő pontban foglalják össze.

Béna kacsa?

Az első, ami aggodalmukat felkeltette, az Obamacare-nek nevezett egészségbiztosítási rendszerrel kapcsolatos huzavona. Kampányában Trump és a republikánusok végig szidalmazták ezt a megoldást, amely 20 millió, korábban biztosítás nélküli embernek tette lehetővé, hogy egészségügyi ellátásban részesülhessenek. Az nyilvánvaló volt, hogy ezt csak úgy eltörölni, és a 20 millió embert ellátás nélkül hagyni nem lehet, kell helyette egy másik program.

Csakhogy úgy tűnik, ilyen nincs, Trump nem készült, és a republikánus törvényhozási képviselők egy része is most már inkább csak megreformálná a jelenlegi szabályt. Ebből arra következtetnek a közgazdászok, hogy ha ebben a kérdésben ennyire nem jut dűlőre az elnök saját pártjával, akkor ez így lesz az adóreformokkal és a költségvetési lazítással is.

Árkok mélyülése

A másik tényező, amit aggasztónak tartanak, a két nagy párt közti polarizálódás, vagyis az elnökválasztás lezárultával nem temetődnek be az árkok, hanem inkább mélyülnek. Trump rendelete, miszerint 7 ország polgárainak megtiltja a beutazást az Egyesült Államokba, magára vonta a Demokrata Párt haragját, így a pártok közötti együttműködés lehetősége csökkent. A választás után először úgy tűnt, megindul a közeledés, de most a helyzet olyan rossz lett, hogy a pártok közti egyetértést igénylő intézkedések esetleg egyáltalán nem jutnak át a szenátuson.

Ha mások is észreveszik

A harmadik kockázati elemet abban látják, hogy a befektetők is felismerik, milyen veszélyt jelenthet a beutazások, az emberek, többek között a munkaerő szabad mozgásának korlátozása a tőzsdei cégek és az amerikai gazdaság számára, és ugyanez vonatkozik a kereskedelmet korlátozó intézkedésekre. Ha a tőzsdei szereplők úgy látják, hogy ahogy a kampányt is, úgy a tényleges elnökséget is ezek fogják dominálni, ez könnyen pánikhoz vezethet, és akkor hiába a piacot éltető pénz és a 8 éves emelkedő trend, a piac összeomlik. A pszichológia rövidtávon döntő tényező, és az aggodalmaknak az első két hét alapján van is némi alapjuk.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG