4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok politikus és gazdasági döntéshozó próbálta elhitetni az utóbbi hetekben, hogy nem reménytelen a gazdasági helyzet, és a különböző intézkedések révén gyorsan helyre fog állni a helyzet a világgazdaságban. Az IMF ma közzétett elemzése viszont ezekhez képest erősen kiábrándító.

Az 1929-es világgazdasági válság óta a legrosszabb év elé nézünk, állítják az IMF közgazdászai. Mindez ráadásul annak ellenére fog bekövetkezni, hogy a Nemzetközi Valutaalap is elismeri a kormányok határozott mentőintézkedéseit. A szervezet szerint a világszerte meghirdetett kormányzati és jegybanki lépések ellenére is 3 százalékkal fog csökkenni globálisan a gazdasági teljesítmény. Ez önmagában is elég súlyos kijelentés, úgy viszont kifejezetten riasztó, ha hozzátesszük, hogy két hónappal ezelőtt még úgy látták, éves szinten 3,3 százalékkal bővülhet a világ GDP-je.

A helyzetet javítja, hogy felfele módosították ugyanakkor a jövő évi növekedési kilátásokat, igaz ennek hátterében az áll, hogy az idei alacsony bázishoz képest könnyebb lesz erősebb bővülést produkálni. Az IMF így jövőre 5,8 százalékos globális gazdasági növekedést valószínűsít most. A 2021-re várható fellendülés kapcsán ugyanakkor megjegyzik, a GDP szintje a járvány előtti trend alatt marad, és jelentős bizonytalanságot mutat a fellendülés ereje is. Az IMF egyébként más nagy nemzetközi gazdasági szervezetekkel összhangban van a most publikált véleményével. A napokban tette ugyanis közzé előrejelzését a WTO, amely az jelezte, hogy akár 30 százalékkal is visszaeshet a nemzetközi kereskedelem. Az OECD pedig arra figyelmeztetett, hogy a mostani járvány okozta gazdasági sokkot "hosszú időn keresztül" érezni fogjuk.

Sokan kopogtatnak most pénzért az IMF-nél
Sokan kopogtatnak most pénzért az IMF-nél

Az egészségügyi intézkedések soha nem tapasztalt helyzetet teremtettek

Magyarországon a saját bőrünkön is tapasztalhattuk, hogy kijárási korlátozásokat vezettek be. Ehhez hasonló, vagy akár szigorúbb döntés született számos más országban, amely ugyan a járvány terjedését lassította, ám a gazdasági életet is teljesen megbénította. Nem véltelen, hogy az IMF a mostani helyzetre a "the Great Lockdown" (nagy bezárkózás) jelzőt használta. Mindez viszont olyan helyzetet teremtett, amelyre korábban a modern korban nem volt példa, éppen ezért ez olyan válság, amilyet korábban senki sem tapasztalt még meg.

A hirtelen beütött sokkon túl súlyos bizonytalanság van annak az időtartamát és intenzitását illetően is. Emellett nehéz megjósolni, hogy mennyi idő alatt lehet újra felpörgetni a világgazdaság motorját. Az IMF szakértői megjegyzik, hogy a gazdaságösztönzés is sokkal nagyobb kihívást jelent, tekintettel a megkövetelt társadalmi távolodási és elszigetelési szabályokra. Az már csak hab a tortán, hogy sok ország olyan kezdőállapotból zuhant a válságba, ami egyébként is fejtörést okozott volna, az elmúlt évtizedben ugyanis jelentősen eladósodtak dollárban. Nem véletlen, hogy rekordmértékű és összegű sürgősségi finanszírozási igényt kapott az IMF, a 189 tagja közül több mint 90 pénzügyi támogatást kért. Sőt, a helyzetet látva a szervezet meglepő gyorsasággal reagált, és 25 országnak már pénzügyi könnyítést is adtak.

Európa mély szakadékba kerül

A nagy gazdasági régiók közül várhatóan Kína ússza meg legjobban a helyzetet, mindez azt jelenti, hogy a korábbi 6 százalék körüli gazdasági növekedésük 1 százalékos szint környékére szelídül. Súlyos recesszióba kerül idén az Egyesült Államok, amelynek gazdasága 5,9 százalékkal esik vissza. Mindez azonban még mindig kevesebb lesz, mint az euróövezet 7,5 százalékos zuhanása. Ezen belül egyébként a mediterrán országok kilátásai a legrosszabbak, hiszen az olasz gazdaság 9 százalék feletti visszaesést szenved el, de a spanyolok is 8 százalékkal gyengülnek.

A helyzet kezelésére is tesznek néhány javaslatot. Az IMF azt tanácsolja az országoknak, hogy először összpontosítsanak az egészségügyi válságra, tesztelésre, orvosi berendezésekre és egyéb egészségügyi ellátással kapcsolatos költségekre fordítsanak minél nagyobb összegeket. Emellett amire rövid távon szerintük figyelni kell, az a vállalkozások és alacsonyabb jövedelmű polgárok "életben tartása". Szerintük ennek eszközei lehetnek az adóhalasztás, a bértámogatás, vagy akár a közvetlen állami transzfer is, amelyet a válság miatt leginkább érintett polgárok és cégek kaphatnak meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG