Az idén minden eddiginél magasabb, 7,5-8 milliárd euró lehet a külkereskedelmi többlet - mondta Marczinkó Zoltán István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az M1-en, a külkereskedelmi forgalom októberi előzetes adatait kommentálva, amelyekről a Privátbankár.hu is beszámolt.
Gyógyszer és élelmiszer a favoritok
Marczinkó Zoltán István kedvezőnek értékelte az adatokat, és kiemelte, hogy elsősorban a feldolgozóipar húzta az exportot, ezen belül pedig az élelmiszeripar, a gyógyszergyártás, valamint a műanyag- és gumigyártás és járműipar is hozzátett a növekedéshez. Úgy vélte, a Magyarországon megvalósult beruházások és az így teremtett új munkahelyek járultak hozzá az idei jó külkereskedelmi teljesítményhez.
Elmondta: arra számít, hogy az import nem csökken a következő két hónapban sem, az év végi karácsonyi vásárlások, az ehhez kapcsolódó fogyasztásnövekedés miatt. Szólt arról is, hogy a nyári termelésleállás után szeptember-októberben újra felpörgött a magyar ipar, az októberi kivitel már meghaladta a szeptemberit.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a Privátbankárnak elmondta, a várakozásoknál magasabb lett a mostani eredmény. Hozzátette: az év hátralevő részében az alacsony olajárak miatt tovább javulhat a külkereskedelmi egyenleg, így a többlet valóban elérheti a 7,9 milliárd eurót a tavalyi 6,27 milliárd után.
Nem lesz egyszerű menet
A kivitelre ugyan kockázatot jelenthet a kínai és más feltörekvő gazdaságok lassulása, ezt azonban ellensúlyozhatja a számunkra lényegesebb európai gazdaságok némi élénkülése. A Volkswagen károsanyag-kibocsátási botránya szintén kockázatot jelenthet, de az európai autóeladások növekedése folytatódhat, így ebből más autógyárak profitálhatnak, amelyeknek a hazai beszállítók szintén beszállítói.
Jövőre a külkereskedelmi többlet 8 milliárd euró közelébe emelkedhet, a beruházások EU-s források visszaesése miatti csökkenését ellensúlyozhatja az élénkülő fogyasztás, így a belső kereslet növekedése stabil maradhat. A kivitelt támogathatja a kissé élénkebb európai növekedés és egyes ágazatokban a kapacitások további felfutása, azonban az idei növekedéshez képest az ipari termelés kilátásaival összhangban lassulásra lehet számítani.