Az IMF szakembere a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy ugyan nincs időpont a tárgyalások folytatására, de a Nemzetközi Valutaalap továbbra is kapcsolatban áll a magyar kormánnyal és az európai partnerekkel. Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy az IMF mely pontokon kérte a magyar kormány álláspontjának tisztázását, a külkapcsolati igazgató annyit mondott, hogy a Valutaalap fő irányvonalait az IMF küldöttségének július végi sajtóközleménye tartalmazza.
Az igazgató hangsúlyozta, hogy nem javasoltak szigorúbb pénzügyi intézkedéseket, mint amennyit a kormány jelenlegi, 2013-as költségvetési célja tartalmaz és szó sem volt további megszorításokról. De ugyanígy nyilatkozott a nap folyamán az IMF budapesti irodavezetője, Irina Ivascsenko is.
A Bloomberg hivatkozott az IMF budapesti képviselőjének kijelentésére, amely szerint a Valutaalap a növekedési kilátások javítását kérte Magyarországtól és nem javasolt semmiféle további megszorítást. >>> Ivascsenko nyilatkozata itt olvasható! |
Az IMF és az Unió küldöttség legutóbbi budapesti egyeztetéséről július végén adtak ki közleményt, amely szerint a magyar gazdaság továbbra is számos, a magas állam- és külső adóssággal, a banki mérlegekben lévő feszültségekkel, a gyenge bizalommal és a magas kockázati prémiummal kapcsolatos, egymáshoz szorosan kötődő kihívással néz szembe.
A Valutaalap rámutatott arra is, hogy rövid távon kulcsfontosságú kihívás a makrogazdasági és pénzügyi stabilitás fenntartása, és ezzel egy időben egy erőteljesebb növekedés alapjainak megteremtése, ami az életszínvonal javulásának szükséges feltétele. A gazdaságpolitikának ezért arra kell törekednie, hogy fenntartható módon haladjon előre a szükséges költségvetési konszolidációval, állítsa helyre a pénzügyi szektor szilárdságát, valamint hozzon létre egy üzletbarátabb környezetet és támogassa a strukturális reformok végrehajtását, építve az első Széll Kálmán Terv céljaira.