
Május 12-éig vezették be eredetileg az EU egyes belső határain a határellenőrzést, ám Németország, Franciaország, Ausztria, Belgium, Dánia és Svédország ennek meghosszabbítását kéri legalább hat hónappal – értesült a Die Welt. A Schengeni Egyezmény alapján ezek az országok levélben kezdeményezték az ehhez szükséges lépések megtételét az illetékes EU-bizottságnál.
Az indoklás szerint bár az EU külső határain sokat javult a menekülthelyzet, sok határszakaszon még hiányosságok vannak. Ezen kívül a menekültek Schengeni Övezeten belüli szervezetlen áramlását is jobban lehetne így irányítani. Mivel a külső EU-határok őrzése még mindig hiányos, ezért a lap szerint jövő hét közepén az EU-bizottság nagy valószínűséggel zöld lámpát ad majd a kezdeményezésnek.
Bár Thomas de Maizière német belügyminiszter nemrég még úgy nyilatkozott, hogy ha a menekültek száma olyan alacsony marad, akkor nem lesz szükség a határőrizet meghosszabbítására. „Bajorország ujjong, az SPD /a német szocialista párt/ ostobaságnak nevezi” - írja a Die Welt a hír belpolitikai fogadtatásáról. A baloldali párt a belső határellenőrzést értelmetlennek tartja, és az EU külső határait őrizné helyette.
Szintén a Die Welt hozzájutott egy olyan törvénytervezethez, amely a Németországban tartózkodó menekültek integrációjáról szól. A tervezet a menekültek fokozottabb együttműködését célozza meg, ennek hiányában szankciókat tartalmaz, és a munkalehetőségeiket is növeli.
A menekültellátás megkurtítására kerülhetne sor például, ha a menekült nem vesz részt a nyelvtanfolyamon, vagy ha nem mutatja be a nála levő azonosító dokumentumokat. A menekültek számára két évre lakóhelyet lehetne kijelölni. A tartózkodási engedély megvonható lenne, ha a menekültet bűncselekmény miatt elítélik, vagy neki felróható okokból szűnik meg a munkaviszonya.
Növelni akarják a szakmai képzéseket, és százezer, úgynevezett egy eurós állást kínálnának a menekülteknek. Az egy eurós állásokban ma főleg tartós munkanélküliek dolgoznak, óránként 1-2 euróért, amely azonban a munkanélküli segélyt egészíti ki, és közhasznú elfoglaltság.
A szakmai képzésben tanuló menekültek a képzés alatt és után türelmi időt kapnának a németországi tartózkodásra, de határozatlan idejű tartózkodási engedélyt csak akkor, ha az integrációs előírásokat teljesítették. A törvénytervezetet május 24-én terjesztenék a kormány elé, és 2017-re 215 millió, 2018-ra 93, 2019-re 52 millió eurós többletkiadást jelentene az adófizetőknek.