Matolcsy egyetért Martin Feldsteinnel, a neves amerikai közgazdásszal, aki szerint a legjobb az lenne, ha Görögország kilépne a valutaunióból, így könnyebben lehetne orvosolni a többi EU-tagállam problémáját, az euró pedig megmaradna.
A magyar gazdasági miniszter azonban tovább ment: ha marad az euró, akkor a többi mediterrán ország esetében is felvetődik a kérdés, hogy maradjanak-e az eurózóna tagjai? Matolcsy szerint nagyon sokba fog kerülni a németeknek az, hogy az euróövezeten belül tartsák a déli tagállamokat, akiken egyelőre jól keresnek a német bankok (a magas hozamok miatt).
Matolcsy Wolfgang Schaubléval Budapesten (archív) |
A miniszter szerint a németek hosszútávú célja egy versenyképes déli övezet kialakítása lehet, csakhogy ennek ellentmond a "középtávú kényelem", az erős euró egyelőre támogatja a német ipart, mely tulajdonképp versenytárs nélkül maradt. Egy erősebb versenyben a németeknek a high-tech iparágak felé kellene fordulniuk, ez kell, hogy legyen a távlati céljuk. Csakhogy ehhez hiányzik Németországban a megfelelő humán tőke, nincsenek meg hozzá "az új német Nobel-díjasok", nem áll rendelkezésre a megfelelő technika sem.
Matolcsy szerint a németek stratégiája éppen ezért nem jó a déli államokkal szemben, nekik és az EU-nak is jó lenne, ha mediterrán országok a valutaövezeten kívül lennének.
Régiónk ugyanakkor nyerhet "a németek erényeiből és hibáiból". Matolcsy szerint a high-tech irányába vezető úton a németeknek fel kell adnia bizonyos mid-tech technológiákat, melyeket a mi régiónkba telepíthetnek át, mi pedig "jók vagyunk az autóipar, a gépipar és a vegyipar területén".
"Térségünk történelmi esélyt kapott, hogy helyet cseréljen a mediterrán gazdaságokkal: ők az eurózóna foglyai, nem mi" - írja Matolcsy.