A hét fő eseménye az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank rendszer, a Fed kétnapos monetáris politikai tanácsülése lesz kedd-szerdán, amelytől kilencven százalékot meghaladó valószínűséggel kamatemelést várnak a piacok. A kamatemelésnek adott valószínűség az elmúlt egy hónap alatt tíz százalékponttal emelkedett, mivel az amerikai gazdasági teljesítmény növekedéséről több makrogazdasági adatot is közöltek.
A beszerzésimenedzser-indexek (BMI) alapján mérsékelt, de az első negyedévit valamivel meghaladó GDP-növekedésre lehet számítani az Egyesült Államokban. Különösen a szolgáltatóiparban tapasztalható élénkülés ad bizakodásra okot. A foglakoztatási helyzet tovább javul és a fogyasztói árak emelkedése is a kamatemelést támogató tényezők sorát szaporítja.
Az amerikaiak után a brit jegybankárok
A héten csütörtökön tart kamatdöntő ülést a brit jegybank monetáris tanácsa. A brit BMI mutatók a gazdasági aktivitás némi élénkülésére engednek ugyan következtetni a második negyedévben, a választási eredmény által keltett politikai bizonytalanság miatt azonban a jegybank valószínűleg óvatos kézzel nyúl majd hozzá a rendelkezésére álló monetáris politikai eszközökhöz.
A héten inflációs, kiskereskedelmi és béremelkedési adatokból lehet majd következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogy a fogyasztói árak emelkedése mennyiben veti majd vissza a brit lakossági fogyasztást, a GDP-növekedés egyik motorját.
Kamatdöntő ülést tart a héten a japán jegybank is, bár piaci szakértők egybehangzó véleménye szerint nem igazít a monetáris kondíciókon. A gazdasági teljesítmény növekedése és a fogyasztói árak emelkedése tükrében azonban elemzői várakozások szerint belátható időn belül már lehet számítani az ösztönző intézkedések kivezetésének szándékáról tett jegybanki jelzésekre.
Mi lesz itthon?
Magyarországon kevés gazdasági adat jelenik meg a következő héten. Kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a mezőgazdasági termelői árak áprilisi alakulásáról közöl adatokat.
Szerdán jelenik meg az áprilisi ipari termelés részletes adata. Az első becslés szerint áprilisban az ipari termelés 3,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, naptárhatástól megtisztítva a termelés 2,5 százalékkal nőtt.
A termelés az év első négy hónapjában 4,9 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás áprilisban 0,8 százalékkal mérséklődött.
Éledezik az építőipar
Csütörtökön közli a KSH az építőipar áprilisi teljesítményéről szóló statisztikát. Márciusban az építőipari termelés volumene 33,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist a februári 19,6 százalékos növekedés után. Az épületek építése 30,2, az egyéb építményeké 48,8 százalékkal nőtt.
Az előző hónaphoz képest 3,4 százalékos növekedést mutat a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított index. Az első negyedévben 24,7 százalékkal haladta meg az építőipari termelés volumene az egy évvel korábbit. Az épületek építése ágazatban 27,1, az egyéb építmények építése ágazatban 28,1 százalékos volt a növekedés.