"Az Európai Birodalom még létrejötte előtt megbukott"
Matolcsy szerint az EU "birodalmi központosítása", vagyis Brüsszel pozíciójának további megerősítése a gazdasági felemelkedéshez szükséges önrendelkezés elvételét jelentené a magyar államtól, "ami nem érdekünk". A miniszter szerint az EU 2008-as megerősítése - a 2007 decemberében elfogadott lisszaboni szerződés által - sem járt sikerrel, éppen ellenkezőleg, az Európai Bizottság hibát hibára halmozott pénzügyi és politikai döntéseivel. A miniszter szerint rosszul kezelik az eurózóna válságát, a Bizottság nem képes megakadályozni Európa leszakadását a globális versenyben. „Európai Birodalom még létrejötte előtt megbukott. Térjünk vissza a Nemzetek Európája gondolathoz!” - írja Matolcsy, aki szerint "Magyarország számára kedvező a békés, amerikai világrenden alapuló korszak".
Az írás több mint meglepő annak fényében, hogy Magyarország 2004-ben a csatlakozási szerződés aláírásával kötelezettséget vállalt arra is, gazdaságpolitikája abba az irányba mutat majd, hogy minél hamarabb be tudja vezetni az eurót. Nem véletlenül kell folyamatosan aktualizált konvergenciaprogramot küldenünk Brüsszelben, ahol az Európai Bizottság azt ellenőrzi, közelítünk-e a maastrichti kritériumokhoz, melyek alapján többek között az eurót is bevezethetjük.
Több mint érdekes vélemény
A közös pénz bevezetése régiónkban eddig csak Szlovákiának sikerült, az euroszkeptikus csehek nem túlságosan rajonganak az euróért és a lengyelek sem törik össze magukat, hogy minél hamarabb bevezessék azt. De egyetlen régiós ország gazdasági vezetője sem beszélt eddig arról, hogy a csatlakozási szerződésben vállaltakat nem venné komolyan, vagy hogy elodázná az euró bevezetését. Az eurózóna gyengélkedése miatt persze nem éppen a legvonzóbb most ehhez a társasághoz csatlakozni, de ne feledjük azt sem, amire Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára korábban többször is felhívta a figyelmet: az eurózóna eladósodott országai mögött olyan védőháló van, ami Magyarország mögött nincs, az EKB például le tudta nyomni a kötvényhozamokat, amikor az európai állampapírpiacon nagy volt a feszültség.
Nem egyértelmű az Európai Birodalom kifejezés, az biztos, hogy tegnap az EB egy "bankunió" létrehozását javasolta, és az európai vezetők is a közös gazdasági kormányzás megerősítése mellett érveltek eddig - ki a stabilitást, ki pedig a növekedésösztönzést kiemelve.