Bár a kormány szeptember elején egy horror-forgatókönyvet vázolt fel a lakosságnak az IMF elvárásaival kapcsolatban, az Equilor Befektetési Zrt. elemzői arra számítanak, hogy mindez csak a megállapodás kommunikációjának előkészítését jelentette és jó eséllyel még idén megszülethet az egyezség a hitelkeretről. A felvázolt és az IMF-nek tulajdonított követelés-listához képest a megállapodás megkötésekor bevállalt feltételeket nagy sikerként lehet majd eladni, ami azt mutatná, hogy a kormány megakadályozta a Valutaalapot a drasztikus feltételek Magyarországra erőltetésében. A megállapodással akár évi 400 milliárd forintot megtakaríthatna az ország hosszú távon, mivel sokkal kedvezőbb hozamszint alakulhatna ki a magyar kötvénypiacokon. Az Equilor szerint sikeres EU/IMF tárgyalások esetén, az inflációs nyomás ellenére az év végéig akár 6,25 százalékig csökkenhet az alapkamat, míg az euró árfolyama 280-290 forint között mozoghat.
A kockázatosabbnak ítélt piacok, így Magyarország is lélegzethez jutott a szeptember 12-én bejelentett újabb amerikai monetáris expanziós programnak köszönhetően, igaz emiatt viszont némileg csökkent a valószínűsége az idei EU/IMF megállapodásnak. A magyar devizakötvény-piacon a történtek hatására ugyanis jelentősen csökkent a hozamszint, és a bűvös 5 százalékot is megközelítette. Mindez arra késztetheti a kormányt, hogy korábban kimerészkedjen a devizakötvények piacára, jóllehet ezt megelőzően többször hangsúlyozták, hogy IMF-megállapodás előtt erre nem kerül sor. A magyar piac megítélésével kapcsolatban fontos tényező lesz a jövő évi költségvetésben tátongó lyuk, mely a munkahelyvédelmi akcióterv 300 milliárdos hatásával és a tranzakciós adóbevételből származó bevételek jelentős csökkentése nyomán keletkezett.
Jelen formájában kb. 600 milliárd forintos bizonytalan tételt tartalmaz a legfrissebb költségvetési tervezet. Ezek közé tartozik az IMF által ellenzett, de a költségvetésbe betervezett, a Magyar Nemzeti Bankra kiterjesztett tranzakciós adóból származó 116 milliárd forint, az adóbeszedés hatékonyságából 160 milliárd forint, a túlzónak tűnő jövő évre kalkulált 100 milliárd forintos kamatkiadás csökkenés, az elektronikus útdíjból beszedni tervezett 75 milliárdos tétel, valamint az alapvető élelmiszerek esetében tervezett 60 milliárd forintos ÁFA-csökkentés. Emellett jelentős kockázat övezi a nagyjából 400 milliárd forintra tervezett önkormányzati támogatáscsökkentést, amit a feladatok központi átvételével indokol a kormány. Emellett az is további kiigazítási igényt jelenthet, hogy a kormány idén 0,1 százalékos, jövőre pedig 1,6 százalékos GDP-növekedéssel számol, mely a legoptimistább a piacon. |
Ezzel szemben az Equilor elemzői 0,8 százalékos recessziót várnak idénre és mindössze 0,9 százalékos növekedést jövőre, mely összesen közel 1,6 százalékkal alacsonyabb GDP bázist eredményez a hiány számításához. Ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban még mindig nincs hivatalos kormányzati álláspont, de az tudható, hogy a költségvetési terv átalakítására készül a kormány. A bevételi és kiadás oldal közötti lyuk betömésére Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője inkább bevétel oldali intézkedésekre számít, hiszen a radikális kiadáscsökkentő lépések egyre inkább tabunak számítanak a kormányzatnál.