A számok
A KSH friss jelentése szerint a kivitel értéke az év első három hónapjában 5891 milliárd forint (19,9 milliárd euró), a behozatalé 5367 milliárd forint (18,2 milliárd euró) volt.
A külkereskedelmi mérleg aktívuma 524 milliárd forintot (1,7 milliárd eurót) tett ki, 29 milliárd forinttal (51 millió euróval) többet, mint 2012 azonos időszakában.
A forgalom forintban mért árszínvonala 2013 január–márciusában az előző év első negyedévéhez viszonyítva importban 1,2%-kal csökkent, az exportban szinte nem változott. A cserearány 0,8%-kal javult. A forint árfolyama a dollárhoz és az euróhoz képest alig változott.
Autóexportban erősítettünk
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 0,5, az importé 1,7%-kal maradt el a 2012. január–márciusi szinttől. A híradástechnikai hangrögzítő és -lejátszó készülék behozatalának csökkenése a negyedéven belül hónapról hónapra lassult, kivitelét – hasonló tendenciát követően márciusban már – egyszámjegyű növekedés jellemezte. Az energiafejlesztő gép és berendezés kereskedelme nem érte el a bázisidőszaki szintet, elsősorban az elektromos áramfejlesztők kivitelében, valamint a motorok és alkatrészeinek behozatalában mért visszaesés miatt. A közúti jármű exportja a gyártókapacitás bővülése következtében dinamikusan nőtt. Tovább folytatódott az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés forgalmának növekedése.
Több vegyszert, kevesebb gyógyszert exportálunk
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 3,9, illetve 3,5%-kal haladta meg 2012 azonos időszakának szintjét. Több mint tizedével bővült a szerves vegyi termék exportja, a vas és acél, továbbá a műtrágya importja, illetve növekedett a műanyag-alapanyag mindkét irányú forgalma. Ezzel szemben az árufőcsoport kereskedelmében meghatározó részarányú gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének növekedése márciusra megállt, míg behozatala tovább csökkent.
Az energiahordozók behozatalának volumene 2,4%-kal haladta meg az előző év első három hónapjának szintjét. A két legjelentősebb árucsoport közül kőolaj és kőolajtermék importvolumene 2013. január–márciusban csaknem tizedével nőtt, a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene nem érte el a bázisszintet.
A gabonafélék húzták le a számokat
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,9, az importé 5,5%-kal csökkent az 2012 első három hónapjához képest. Tavaly október óta tart a kivitelben meghatározó súlyú gabona és gabonakészítmény exportvolumenének visszaesése: az elmaradó kukoricakiszállítások következtében a termékkör forgalma az év első negyedévében csaknem kétötödével csökkent.
A behozatalban a volumencsökkenés hasonló mértékű árnövekedés mellett következett be. A legnagyobb csökkenést a cukor és cukorkészítmény volumenében regisztrálta a KSH.
Hogy áll a keleti nyitás?
2013 első három hónapjában az export 77, az import 69%-át bonyolítottuk le az EU tagállamaival; a kivitel volumene 0,2%-kal volt több, míg a behozatalé 1,7%-kal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 90 milliárd forinttal 806 milliárd forintra javult.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 0,8%-kal csökkent, az importé 4,8%-kal bővült az egy évvel ezelőttihez képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya 281 milliárd forint volt, 60 milliárd forinttal több, mint 2012. január–márciusban.