3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma nyújtja be a miniszter a költségvetési javaslatot a parlamentnek, az útdíjból is több bevételre számítanak – Leáll a pénznyomda, a piacok megnyugvással vették tudomásul – Japánban már robotok árulják a kávét, nincs elég munkaerő

A kormány ma nyújtja be a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. A dokumentumot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adja majd át Kövér László házelnöknek. A Költségvetési Tanács hétfőn azt közölte: nincsenek a törvénytervezettel kapcsolatban ellenvetései. Kockázatos ugyanakkor a hiánycél teljesülése: a költségvetési tervezet jövőre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol, és azzal, hogy az államadósság-mutató jövőre 0,9 százalékkal csökken a GDP 75,4 százalékára.

Lapértesülés szerint a kormány jövőre egyharmadával több bevételre számít az útdíjból. Ez azt jelenti, hogy az idénre tervezett csaknem 134 milliárd forinthoz képest 40 milliárd forint többlettel számol a kabinet. A Napi.hu szerint ez vagy a díjköteles útszakaszok számának növelésével vagy díjemeléssel valósítható meg. A kormány a 2015-ös költségvetésben megadóztatná az internetforgalmat, lesz irodaipapír-, szappan-, mosószer- és művirágadó, emelkedik a szeszes italok és a cafeteria adója.

2 év után leáll a pénznyomda, így döntött az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed tegnap este. Ez azt jelenti, hogy kevesebb szabad tőke lesz elérhető a nemzetközi befektetési piacokon, a kamatokat pedig a Fed várhatóan hosszabb ideig alacsonyan tartja.

A döntés megrántotta a forintot, 310-ig gyengült az árfolyam. A magyar fizetőeszköz reggelre minimálisan gyengült, de továbbra is ugyanabban a sávban mozog. A dollár erősödött az euróhoz és a japán jenhez képest.

A piacok megnyugvással vették tudomásul a Fed bejelentését. Az elemzők szerint folytatódhat az elmúlt napok-hetek jó hangulata a piacokon, nincs ok az esésre, a budapesti tőzsdén is emelkedést várnak. Az orosz kapcsolattal rendelkező papírok, a Richter és az OTP azonban továbbra is nyomás alatt van.

Kurdisztánban fejleszthet olajmezőt a Mol. Az Irakon belül található Kurd Regionális Kormány jóváhagyta ugyanis az olajvállalat mezőfejlesztési tervét. Mutatjuk, ez az a terület, ahol a feltárás azonnal elkezdődhet – olvasható az olajtársaság közleményében.

Bűnügyi eljárás indult Nagy-Britanniában a Tesco ellen, miután a cégnél hatalmas mértékű, negyedmilliárd fontot meghaladó eredménykalkulációs hibára derült fény. A Tesco még a múlt héten jelentette be, hogy előzetesen kalkulált eredményeit 263 millió fonttal azaz több mint 100 milliárd forinttal túlbecsülte. A cég nehéz évet él át: augusztusban három éven belül a harmadik nyereségfigyelmeztetését adta ki, ezért 11 évi mélypontra süllyedt a Tesco-részvények árfolyama.

Japánban androidok váltják le a boltosokat: robotok árulnak kávéfőzőket és tartozékokat a Nestle üzletekben. A derékig érő, amúgy francia fejlesztésű és tajvani gyártású android képes tanulni, tud érzelmeket kifejezni, illetve hatékonyan dolgozik. Japán egyike azoknak az országoknak, ahol nagy a munkaerőhiány, ezen próbál most segíteni a világ legnagyobb élelmiszeripari cége.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG