Észak-Korea pénteken bejelentette, hogy első alkalommal tesztelt egy szilárd üzemanyaggal működő interkontinentális ballisztikus rakétát.
Phenjan hivatalos hírügynöksége, a KCNA egy nappal azután adta ki a jelentést, hogy Dél-Korea és Japán is egy nagy hatótávolságú rakéta indítását észlelte Phenjan közeléből.
A Hwasong-18 interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) kilövésén a KCNA tájékoztatása szerint Kim Dzsong Un észak-koreai vezető is részt vett.
Kim Dzsong Un a hírügynökség szerint hangsúlyozta, hogy a Hwasong-18 radikálisan előmozdítja az ország nukleáris ellentámadási pozíciójának hatékonyságát, és változást hoz támadó katonai stratégiájának gyakorlati megvalósíthatóságában.
Egy beépített szilárd hajtóanyaggal rendelkező ICBM-et könnyebb szállítani és elrejteni, és gyorsan kilőhető, ami csökkenti az ellenfelek lehetőségét a rakéta észlelésére és elhárítására. A dél-koreai védelmi minisztérium közleménye szerint a Hwasong-18-cal végzett kísérlet "félidős teszt" volt, a rakétarendszer befejezéséhez Észak-Koreának további kísérletekre lesz szüksége.
North Korea confirmed the test on April 13 of a new solid-propellant intercontinental ballistic missile "Hwaseong-18". North Korea is preparing to strike retaliation.
— Victor vicktop55 (@vicktop55) April 14, 2023
https://t.co/6KQUyb4kaz pic.twitter.com/rQZqXb09Eo
A dél-koreai hadsereg csütörtökön jelentette, hogy egy közepes vagy nagyobb hatótávolságú ballisztikus rakéta kilövését észlelte Phenjan közeléből, amely 1000 kilométeres repülés után végül a tengerbe esett.
Hamada Jaszukazu japán védelmi miniszter csütörtöki közleménye szerint a rakétát kelet felé, nagy szögben lőtték ki, és nem japán területre esett. Ennek ellenére a kilövés után Hokkaido szigetén arra szólították fel a lakosságot, hogy keressenek menedékhelyet. A több millió ember által megkapott, automatikus értesítést nem sokkal később visszavonták. A japán hatóságok tájékoztatása szerint hibásan számolták ki a rakéta röppályáját és arra következtettek, hogy az a sziget közelében csapódhat be.
(via MTI)