Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki államfő és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter találkozója Davaóban 2017. március 27-én. MTI Fotó: KKM |
A Fülöp-szigeteki-magyar együttműködés új dimenzióba lép a manilai magyar nagykövetség újbóli megnyitásával és több megállapodás megkötésével - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek telefonon hétfőn, Fülöpi-szigeteki látogatásának első napján.
A gazdasági együttműködés a Fülöp-szigetekkel nagyon komoly előnyökkel jár Magyarországnak, a magyar külgazdasági stratégiában kitüntetett helyet foglal el a délkelet-ázsiai ország, mert gazdasági növekedése 6,8 százalékos - az egyik legnagyobb Ázsiában -, és több mint 100 millió lakosa van. Jelentőségét növeli, hogy az idén soros elnöke a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) - mondta a miniszter.
158 milliárd forintos hitelkeret a Fülöp-szigetekre készülő cégeknek
Más uniós külügyminiszter még nem járt Duterte irodájában Szijjártó Péter volt az első az európai uniós külügyminiszterek közül, akit a tavaly nyáron hivatalba lépett elnök fogadott, előtte csak az ausztrál, a japán és a norvég külügyminisztert fogadta. |
Szijjártó Péter bejelentette: "Miután személyes jelenlét nélkül a világnak ezen a részén sikert lehetetlen elérni, ezért Magyarország kedden újra megnyitja 1995-ben bezárt nagykövetségét." Emellett Magyarország nyit az Eximbanknál egy 510 millió euró (mintegy 158 milliárd forint!) értékű hitelkeretet magyar vállalkozások Fülöp-szigeteki jelenlétének támogatására. (Hogy az összeget el tudjuk helyezni: a KSH adatai szerint a teljes, a Fülöp-szigetekkel folytatott külkereskedelmi termékforgalom 2016-ban 47,91 milliárd forint volt.)
Annak érdekében, hogy a magyar vállalatok még könnyebben léphessenek be a Fülöp-szigeteki piacra, a budapesti kormány szorgalmazza az Európai Unió és a Fülöp-szigetek közötti szabadkereskedelmi megállapodás mielőbbi megkötését. Eddig erről két tárgyalási forduló zajlott le - emlékeztetett Szijjártó.
Mit adhatunk mi Dutertééknek?
A Fülöp-szigeteki magyar export az elmúlt két évben 25 százalékkal nőtt, és Szijjártó Péter beszámolója szerint hétfőn kijelölték azokat a területeket, ahol a magyar vállalatok újabb lehetőségeket kaphatnak. Hosszabb távlatban így alakult a külkereskedelem:
Először is megindulhat a magyar hústermékek kivitele, ugyanis a végső fázisba ért négy nagy magyar húsfeldolgozó üzem Fülöp-szigeteki minősítése, és hamarosan megkapják az exportengedélyeket. Továbbá a Fülöp-szigetek azt tervezi, hogy a következő öt évben teljesen gépesíti a mezőgazdaságát, ehhez pedig magyar technológiát is szeretne igénybe venni. Ezenkívül miután a Fülöp-szigeteken minden évben van legalább tíz, vízzel kapcsolatos természeti katasztrófa, sokszor történik vízszennyezés, és a szennyvízcsatorna-hálózat a lakosság negyedéhez még nem jutott el, ezért a magyar vízgazdálkodási megoldások, a vízrendszerek üzemeltetésére vonatkozó magyar tudás és tapasztalat iránt nagy az érdeklődés - mondta Szijjártó.
Egy véreskezű elnök, aki épp lecseréli az amerikai barátokat az oroszokra és Kínára
Rodrigo Duterte korábban - nem tudjuk máshogy írni - elküldte a kurva anyjába Barack Obamát, a napokban pedig az Európai Uniót is, miután arra kérték, ne tömeges gyilkosságokkal, hanem például rehabilitációval próbáljon úrrá lenni a kábítószerrel kapcsolatos problémákon. Duterte I. Ferenc pápának is hasonló üzenetet küldött.
2016-ban került hatalomra, leghírhedtebb intézkedése, hogy a kábítószer-kereskedelem elleni hadjáratában lehetővé tette, hogy a rendőrség tetszés szerint öljön meg gyanúsítottakat, sokszor egyszerű kábítószer fogyasztókat is. (Különösebben nem kell igazolni, hogy a lelőtt embernek köze volt a drogokhoz, így valójában bárki büntetlenül megölhető az országban.) Ő maga is ölt már embert: elmesélte, hogy korábban ő maga dobott ki egy embert egy helikopterből, és hogy bármely kábítószeressel bármikor újra megtenné szívesen.
Rodrigo Duterte elnöksége alatt az ország komoly és éles külpolitika fordulatot vett: a Fülöp-szigetek mindeddig Washington szoros szövetségese volt, az Egyesült Államok öt katonai támaszpontot is üzemeltetet a Fülöp-szigeteken és 1951 óta kétoldalú védelmi szerződés köti össze Washingtont és Manilát. Korábban már beszámoltunk arról, hogyan kapott az USA csattanós pofont Dutertétől, amikor kiderült: a Fülöp-szigetek kihátrál a Kína-ellenes szövetségből. Később azt is bejelentette: két éven belül meg akar szabadulni az összes amerikai katonától. Ezzel párhuzamosan nagy tempóban közeledni kezdett Oroszországhoz.