A nemzetközi hitelminősítő tegnap éjjel jelentette be, hogy az eddigi ""B"-ről "CCC"-re rontotta a hosszú futamidejű hazai és külső görög adósságkötelezettségek osztályzatát. Ez jelentős adóskockázatra és a törlesztési csőd valós lehetőségére utal.
Szinte lehetetlen helyzet
A görög adósosztályzat leminősítéséhez fűzött elemzésében a Fitch kiemeli azt a véleményét, hogy a piaci hozzáférés hiánya, a hivatalos hitelezőktől várt pénzügyi segítség időbeni folyósításának bizonytalan kilátása és a görög bankszektor feszes likviditási kondíciói szélsőséges mértékű nyomást gyakorolnak a görög költségvetési szféra finanszírozhatóságára.
Nem most, de a jövőben
A Fitch egyelőre alapesetben nem számít arra, hogy a görög kormány a jelenlegi likviditási szűkösség miatt hátralékba kerülne adósságszolgálati kötelezettségeinek teljesítésével, de ennek megnövekedett kockázatai indokolták a leminősítést.
A hitelminősítő szerint a befektetői, a fogyasztói és betétesi bizalomban okozott kár szinte bizonyosan kisiklatta a görög gazdaság épphogy elkezdődött kilábalási folyamatát.
Az intézet ezért jelentősen rontotta a görög hazai össztermék (GDP) idei növekedésére szóló előrejelzését is, most már csak 0,5 százalékos GDP-bővülést várnak idén a görög gazdaságban. Januárban 1,5, decemberben még 2,5 százalékos idei növekedésre számítottak Görögországban.
Elmegy a tőke
A gazdaságra nehezedő nyomást erősíti a nagyarányú betétkiáramlás a görög bankokból. A Fitch Ratings becslése szerint a görög bankrendszer betétállománya november vége óta 15 százalékkal csökkent.
A hitelminősítő londoni elemzői közölték, hogy bár nem ez az alapesti várakozásuk, látják azonban a kockázatát annak is, hogy a görög kormány végül tőkekorlátozások bevezetésére kényszerül a bankbetétek kiáramlásának megfékezésére.
Nem most kellett volna, de muszáj volt
A görög adósosztályzat felülvizsgálata egyébként nem is szerepelt a Fitch péntekre összeállított menetrendjében. A pénzügyi helyzet megítélésének rohamos romlását jelezve azonban a cég a pénteki leminősítés indoklásában külön hangsúlyozta, hogy jóllehet az Európai Unió előírásai alapján az EU-gazdaságok szuverén besorolásainak felülvizsgálatát a hitelminősítők csak az előre meghatározott ütemterv alapján végezhetik el, ettől eltérhetnek, ha a fejlemények ezt szükségessé teszik.
A felülvizsgálati menetrendben Görögország május 15-én került volna sorra, ám a cég pénteki indoklása szerint a görögországi folyamatok miatt szükségessé vált a soron kívüli hitelminősítői lépés.