Varsó teljes egészében kiáll az uniós források kifizetésének feltételrendszerére vonatkozó lengyel-magyar álláspont mellett - írta Piotr Müller lengyel kormányszóvivő ma Twitter-üzenetében. Lengyelország
csak az uniós alapszerződésekkel és az Európai Tanács (júliusi) záró következtetéseivel összhangban lévő előírásokat hagyhat jóvá
- írta a szóvivő.
Hozzátette: mindez világosan következik az ügyben múlt héten Budapesten elfogadott, és hétfőn Varsóban megerősített lengyel-magyar állásfoglalásból is. Ebben a lengyel és a magyar miniszterelnök kilátásba helyezte: szükség esetén készek megvétózni a költségvetési csomagot.
Mondta vagy nem mondta?
Csütörtök este, brüsszeli látogatása alkalmából a legkisebb lengyel kormánykoalíciós párt elnöke, Jaroslaw Gowin miniszterelnök-helyettes, fejlesztésügyi miniszter ugyanakkor hírügynökségi jelentések szerint azt mondta:
Lengyelország kész elállni a vétójától, ha az uniós vezetők jóváhagynak egy magyarázó nyilatkozatot az uniós pénzügyi támogatások és a jogállamiság közötti kapcsolatra vonatkozóan.
Az MTI viszont azt írja, hogy a PAP hírügynökség által közreadott nyilatkozatban Gowin nem fogalmazott úgy, hogy Varsó "kész elállni a vétótól".
Azt ugyanakkor elismerte, hogy a vétó esetében az uniónak ideiglenes költségvetése lenne, amely nem lenne előnyös Lengyelország számára, és nem lenne jó a másik 26 tagállamnak sem. Így hát mindenki érdeke, hogy kompromisszumot találjunk, mondta Gowin.
Morawiecki: elfogadhatatlan a jelenlegi verzió
Szintén csütörtök este Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő úgy nyilatkozott: az uniós kifizetésekhez kapcsolt jogállamisági feltételre vonatkozó közös lengyel-magyar álláspontnak határozottan kell hangot adni, nemcsak a hazai, hanem elsősorban a nemzetközi, uniós színtéren.
Pénteki sajtóértekezletén Morawiecki újságírói kérdésre megismételte: az uniós költségvetési csomaghoz kapcsolt, a feltételrendszerről szóló jelenlegi rendeletjavaslatot Varsó elfogadhatatlannak tartja, mert sérti az uniós alapszerződéseket.
Szem előtt tartva az EU jövőjét, határozottan elmondtuk partnereinknek, hogy a javasolt formában a rendeletet nem fogadhatjuk el
- jelentette ki a kormányfő. Ez az álláspontunk nem változik, nagyon erősen megalapozott és kikristályosodott, tette hozzá.
A költségvetési csomag témája legközelebb az uniós állam- és kormányfők jövő heti csúcstalálkozóján kerülhet napirendre.
Eközben ugyanakkor az Európai Bizottság egyértelművé tette:
ha a két ország marad a vétónál, akkor sok pénzt fog veszíteni, ebben az esetben ugyanis Brüsszel nélkülük álltja fel a helyreállítási alapot.