3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kellőképpen megrettent a brit szavazóközösség az elmúlt bő két év alatt, különösen az utóbbi időben, és a legújabb felmérések szerint már nagy többséggel támogatnák az EU tagság megtartását. A miniszterelnök hallani sem akar újabb népszavazásról, ő a megállapodást szeretné összehozni az Unióval.

Tisztábban látnak

A népszavazás óta folyamatosan próbálják felmérni a közvélemény-kutató cégek, hogy változik-e a kérdés megítélése, és a közelmúltban hirtelen változást tapasztaltak: a NatCen felmérése szerint jóval többen maradnának az EU-ban, mint ahányan a kilépést támogatnák, elsősorban a gazdasági nehézségek miatt. Ezeket most már bőven volt idő megtapasztalni, és azt is látják, hogy a megállapodás egyelőre csak nem akar összejönni, pedig fogy az idő, és most már tisztában vannak vele, hogy megállapodás nélkül akár összeomlásszerű visszaesés is bekövetkezhet a gazdaságban és így az életszinvonalban is.

Éles fordulat

A felmérés szerint 59 százalék választaná a bennmaradást egy újabb népszavazás esetén, 41 százalék támogatná a kilépést, vagyis most sokkal erősebb az EU-tagság támogatása, mint két éve a kilépésé. A felmérés 2048 ember megkérdezésén alapul, tehát mindenképpen csak egy kis minta, a trendet azonban valószínűleg jól jelzi, mert más felmérések is hasonló eredményeket mutatnak.

Theresa May miniszterelnök kizárta, hogy újabb népszavazást tartsanak, ami részéről érthető is, mivel miniszterelnöki karrierjét arra áldozta, hogy levezényelje a kilépést, a lehető legjobb feltételekkel. Eddig azonban nem jutott eredményre, bár elég elszánt és magabiztos. Az ellenzéki Munkáspárt az EU-val kötendő megállapodásról tartana népszavazást, már ha lesz megállapodás, de van olyan befolyásos szakszervezet, amely megismételné a népszavazást.

Változtak a preferenciák

A NatCen felmérése alapján, mely a Bloomberg szerint egy igen elismert politikai elemző vezetésével készült, a választók azzal elégedetlenek, ahogy a miniszterelnök a tárgyalásokat vezeti. Az elemző szerint a brit kormány megítélése sokkal többet romlott, mint magáé az Európai Unióé a tárgyalások során.

Más is változott: a szavazókat már kevésbé zavarja a más EU-tagállamokból való bevándorlás, mint két éve, mivel ez a mérték le is csökkent, sőt, felmerül, hogy a kilépés után munkaerőhiány lesz. Ugyanakkor sokkal többen szeretnék, ha szoros kereskedelmi kapcsolatok maradnának fenn az Unióval, mint korábban, amikor a tárgyalások megkezdődtek.

Ezek a preferenciaváltozások kedvezőtlenek a miniszterelnök számára, aki tervét korábban arra építette, hogy országát kilépteti az egységes piacról azért, hogy korlátozhassa a munkaerő beáramlását. A tanulmány szerint semmi sem meggyőzőbb az egykori kiválás melletti szavazók számára, hogy rossz döntést hoztak, mint az, hogy országuk gazdaságát megviseli majd a kilépés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG